תקציר

בחמישה ביוני 1449, בעיר טולדו שבספרד, נולד ילד יהודי חדש. החל מאותו הרגע, אותו התינוק, ארבעה קילוגרמים ושבעים גרם משקלו, ישנוני, שקט וסקרן, השתייך לאותו שבט נודד. שנות חייו היו גדושות שינויים, גילויים ואינסוף תהיות על מהות האדם ופרספקטיבות הדת השונות. בעִתות של קנאוּת ורדיפה, בורוּת ואכזריות, יוצא הילד שבגר למסע של התמודדות חברתית, דתית ותרבותית. כאדם החי בחברה זרה ומנוכרת היה עליו לבחור בין הסוואה והיטמעות בחברה העוינת, לבין בריחה מתמדת. ורבים היו המכשולים.

עלילת הספר שזורה נושאים מורכבים ורבי משמעות: מציאות לעומת דמיון, ההיסטוריה כפי שמעולם לא נכתבה, ושאלת הזהות, הבוערת עד ימינו אנו. שילובם יחדיו יוצר חוויית קריאה מרתקת ומעניינת. כרומן היסטורי, הספר חושף פרטים מרתקים ונאמנים למציאות של אותה תקופה הממשיכה לרתק חוקרים מדתות ומלאומים רבים, בפרט בנוגע לסבלם של היהודים. כל זאת בעוד הוא נוגע בהרפתקה הקלאסית שמעולם לא חדלה להיות אקטואלית, של אדם צעיר המחפש את זהותו ואת מקומו בעולם.

סְטְרַפָּאדוֹ (Strappado) הוא מכשיר עינויים, מן הנפוצים ביותר שהופעלו בידי האינקוויזיציה הספרדית. הקורבן נקשר לגלגל מתיחה כאשר ידיו מאחורי גבו (פעולה זו נקראה גם "מתיחה הפוכה") ומורם כמטר מעל הרצפה, לעיתים קרובות עם משקולת קשורה לקרסוליו.

 (לחץ כאן לתקציר בשפה האנגלית)

עלילת הספר לא חגה סביב עינויי האינקויזיציה אך מכיוון ששמו של הרומן הוא שם עינוי נפוץ החלטתי להוסיף חלק זה לאתר הספר. כמו-כן, מתגובות הקוראים הבנתי שזהו נושא אשר מעניין את כולם ורבים הם אשר לא היו כלל מודעים לסבלם של אלפי יהודים ומומרים באותם מרתפים חשוכים.

בספר, עינויי האינקויזיציה מתוארים בפרקים 13 ו-14 כחלק מהמשפט של דנאל, גיבור העלילה.

בעמוד זה מוצגים לפניך מעט מאותם מכשירי עינויים עם הסבר קצר על כל אחד. לאלו אשר ברצונם לקבל מידע נוסף עם ביבליוגרפיה על הנושא אתם מוזמנים ליצור עימי קשר כאן.

.

סטרפאדו הוא אחד ממכשירי הסד הנפוצים ביותר אשר הופעלו בידי האינקוויזיציה הספרדית לעינוי אסירים. מדובר במכשיר מתיחה אשר הקורבן נקשר לגלגל מתיחה כאשר ידיו מאחורי גבו (נקרא גם מתיחה הפוכה) ונמתח כמטר מעל הרצפה לעתים תכופות עם משקל קשור לקרסוליו

.

.

El taburete de Judas

טאבורטה של ג'ודה (Taburete de Juda) אשר נקרא לעתים הקונה של ג'ודה (La cuna de Juda), הינו, בתרגום לעברית, השרפרף של יהודה. זהו אחד ממכשיר העינויים האכזריים ביותר בו האסיר מופשט ונקשר לעיגונים גבוהים, הוא מורם מספיק כדי להציב את השרפרף תחת ישבנו.

בספר, טאבורטה של ג'ודה הוא אחד העינויים אותו נאלץ לשרוד הגיבור. אך למרות הסבל הרב, הוא אינו הגרוע ביותר.

עינוי המים

בעינוי המים ישנן כמה אפשרויות לייצב את האסיר:

האסיר נמתח ונקשר לעוגנים ברצפה, מציבים תחת גבו התחתון רגל חמור כדי למתוח את פלג גופו העליון בשיפוע של 45 מעלות כלפי מטה והמים מוכנסים לפיו וחוסמים את קני הנשימה.

אפשרות אחרת היא על שולחן (לעתים חלקי השולחן היו גם כן יכולים להיות משופעים), כאשר האסיר שכוב והמים המוכנסים לפיו מגיעים גם לריאותיו.

גלגל המתיחה

אוטו דה פה

בעירת מתייהדים

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: