ומה אומרת גורם מקצועי לקראת השנה האחרונה של החוק לקבלת אזרחות ספרדית

בשל פניות של אנשים רבים לאתר החלטתי לפנות אלי עורכת דין מאיה וייס טמיר בתור הגורם המקצועי ולקבל את התרשמותה מההליכים לקבלת אזרחות ספרדית לבעלי אזרחות ישראלית. אלו הם דבריה:

הנה כמה מילים למתלבטים ולמי שלא רוצה לפספס הזדמנות להשיג לילדיו הקטינים אזרחות אירופאית גם מבלי להשיג אותה לעצמו.

אין זה סוד שחלון ההזדמנויות להשגת האזרחות הספרדית לצאצאי מגורשי ספרד לא יהיה פתוח לעד והתאריך שבו הוא עומד להסתיים נקבע לאוקטובר 2019. משמעות הדברים היא, שחלף מספיק זמן כדי שמי שהתלבט עד כה לגבי רצינות ההליך, יוכל לקבל תשובה חד משמעית – כן, אכן ניתן לקבל אזרחות ספרדית לפי חוק מיוחד זה!

החוק בהישג יד של כל מי שעבר את מבחן השפה ומבחן הידע בנושא חוקה, היסטוריה ותרבות ואף היום ניתן לומר למי שלא היה מעוניין להשיג אזרחות לעצמו או שהתקשה לעמוד בתנאי מבחני השפה והידע, שהוא בהחלט יכול לנצל את החוק ולהגיש בקלות בקשת אזרחות לילדיו.

בתור מי שליוותה את הנושא עוד מאז הפירסומים בעיתונות ובטרם שחוקק החוק, והייתה עדה לכך שבהתחלה נוסח החוק לא היה ברור והיו לא מעט סימני שאלה, כיצד מוכיחים "מוצא ספרדי"? מה נחשב ל"זיקה לספרד"?  אני יכולה לומר שהיום אנחנו יודעים מצוין כיצד ניתן לעמוד בדרישותיו והעניין אינו מורכב כלל וכלל.
אם קיים קשר משפחתי לצאצאי מגורשי ספרד שניתן להוכחה באמצעות שם משפחה ו/או מוצא מקהילה יהודית באיזור מוכר כקהילות ספרדיות – אין מקרה שלא יוכל לעמוד בדרישות החוק. כאשר מתקבלת ההחלטה חיובית באשר להענקת האזרחות הספרדית, שולחת הקונסוליה הספרדית בישראל הודעת דוא"ל למבקש ומברכת אותו שבקשתו התקבלה. בספרד ההודעה נעשית באמצעות מכתב בדואר רגיל שבו נאמר שיש לגשת למשרד הרגיסטרו סיביל (משרד רישום האוכלוסין). שם, המבקש מוזמן להישבע אמונים למלך ספרד ולהירשם כאשר מיד לאחר מכן הוא יוכל לקבל דרכון ספרדי.

מניסיון משרדנו וכן ממה שידוע לנו על ההליכים המנוהלים ממדינות אחרות פרט לישראל, מי שהקפיד לפעול בהתאם לדרישות החוק – בקשתו אושרה במשך תקופה של כשנה, שנה וקצת ממועד הגעתו לנוטריון בספרד.

מאיה בכנס גנאולוגיה 1

אנחנו שמחים לשמוע כל פעם שאנו שולחים לקוחות לספרד, שההליך היה עבורם חוויה חיובית ומרגשת. ישנם מקרים מרגשים ושמחים במיוחד, דוגמת לקוח מקסים ממשרדנו אשר הגיש בקשה לאזרחות ספרדית עבור עצמו וכשחזר לישראל לאחר המפגש עם הנוטריון בספרד, הוא החליט להגיש בקשות ל- 7 נכדיו!  הם ינצלו את סוף חופשת הקיץ ויטוסו לספרד. באותה נשימה הם ירויחו זמן איכות משפחתי ואזרחות ספרדית לילדים – רעיון מומלץ למי שקורא את הדברים וירצה לטוס לספרד בקיץ 2019.
בשלב בו אנו נמצאים היום, הדבר החשוב ביותר הוא לברר בהקדם במכון סרוונטס לגבי המועדים הרלוונטיים הקרובים למבחני ה DELE A2 וה- CCSE. תוצאות המבחנים אינן מתקבלות באופן מיידי ותעודות המעבר, הן חלק בלתי נפרד ממסמכי הבקשה לאזרחות. המועד בו ניתן לקבל את תוצאות המבחנים חשוב לתכנון הזמנים, את שאר הדרישות של החוק ניתן לארגן בזמן די קצר. במידה ואין צורך במבחני השפה והידע, כמו במקרה של ילדים קטינים או של אנשים מעל לגיל 70 או אם מדובר באזרחי מדינות דוברות ספרדית שלא צריכים לעבור את מבחן השפה ה- DELE,  התוצאות מהירות יותר, תוך תקופה קצרה ניתן להכין את כל המסמכים להגשה ולתאם מועד מתאים להגעה לספרד לצורך התצהיר מול הנוטריון.

reshet kalkalitבין אם נעזרים בליווי מקצועי ובין אם פועלים לבד, להליך עצמו קיימות עלויות נלוות ואת זה לא ניתן לשנות. בסה"כ אין מדובר בהליך מאוד יקר בהשוואה להליכים אחרים העוסקים בהשגת אזרחויות זרות וניתן לראות בכך השקעה. כלומר, היבט ההשקעה הכספית בא לידי ביטוי במיוחד בבחירתן של משפחות להגיש במסגרת ההליך רק את הילדים הקטינים.

מדובר בהליך, שהאגרות במסגרתו מגיעות לסך של כ- 600 יורו ועלויות הכנת המסמכים משתנות בהתאם למקרה המשפחתי המדובר, שכן האופן שבו בוחרים להוכיח את "המוצא" ו"הזיקה" משפיע על העלויות. לדוגמא, לתרגם כתובה עתיקה זה עניין לא זול. כמובן שיש לזכור שגם מתווספת לעלויות הנסיעה לספרד.

העובדה שצריך לטוס לספרד אינה צריכה להרתיע את המתעניינים, גם אם לא רוצים שהדבר ייקח זמן רב ניתן לעשות זאת תוך יום ובמועד מתאים.

אני מניחה שאם החוק לא היה כולל את המבחנים, הוא יכול היה להיות נגיש להרבה יותר אנשים ואני חושבת שיש רבים שהרגישו כי זה ההליך הנכון עבורם ולא בחרו בו מסיבה זאת. טוב שהורידו את הדרישה למבחן השפה לאנשים שהם מעל לגיל 70, לטעמי אפשר היה להרחיב את הפטור לכל מי שמוכיח כי הוא דובר לדינו. עם זאת יש לזכור, שישנם כאלו שמשקיעים מעט בלמידת השפה ומתכוננים למבחן הידע על ההיסטוריה (נושאים מעניינים לבדם, שלא לדבר על הרווח שיש בעיניי תמיד כשמדובר ברכישת  שפה נוספת) והמאמץ שלהם, יחד עם ההשקעה הכספית, מקנה להם בסופו של יום אזרחות אירופאית לכל החיים.

 

מאיה בכנס גנאולוגיה 3

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: