תרגום ההודעה הרשמית של משרד המשפטים הספרדי

Beneficios-del-derecho-a-la-asistencia-jurídica-gratuita-150x116

בית הנבחרים אישר היום את החוק למתן אזרחות ליהודי ספרד שמוצאם בספרד.

הדרישות העיקריות הן כדלקמן:

* על המבקשים להצדיק את מצבם כספרדים והקשר המיוחד עם ספרד.

* בשביל שר המשפטים מדובר בחוק המעיד על "ספרד פתוחה, מגוונת וסובלנית".

ה- 11 ביוני, 2015 – בית הנבחרים אישר בתמיכה פרלמנטרית רחבה את הפרויקט של חוק מתן אזרחות ספרדית לצאצאיהם של יהודים ספרדיים אשר גורשו מספרד בסוף המאה החמש עשרה. הנורמה החדשה, שכפי שנראה מתקיים פיצוי היסטורי עם קבוצה זו, מבטל את הצורך במגורים בספרד ואינו דורשים ויתור על אזרחות קודמת.

בדיון בכנסת אמר שר המשפטים, רפאל קטלה, הוא אמר כי "היום הסתכם עיבודו של החוק שיפתח מחדש הדלת לכל צאצאיהם של אלה שגורשו שלא בצדק." בשביל קטלה, "הנורמה החדשה אומרת רבות מה שהיינו, מה שאנחנו ומה אנחנו רוצים להישאר, ספרד פתוחה, מגוונת וסובלנית."

Rafael_Catalá

שר המשפטים הודה על הנוכחות בקונגרס של נציגי הקהילות היהודיות וההשתתפות של כל חברי הפרלמנט כדי לקבל את מה שהוא תיאר כ"חוק הוגן".

ומהן הדרישות: הבקשה למתן אזרחות ספרדית יכולה להתבצע באמצעות הליך אלקטרוני אשר יהיה זמין לציבור הרחב החל מיום ה- 1 באוקטובר 2015, מועד כניסתו לתוקף של החוק, ובמשך שלוש שנים, עם אפשרות להארכה לשנה נוספת. שני התנאים המוקדמים להגיש בקשה לאזרחות ספרדית בדרך זו הן: הוכחה להיות המבקש יהודי ספרדי וקשר מיוחד עם ספרד. מקור ספרדי חייב להיות מוכר על ידי תעודה שתונפק על ידי נשיא הנציבות הקבועה של הפדרציה של הקהילות היהודיות, על ידי מעמד דומה של הקהילה היהודית במקום מגורי המבקשים או על ידי הסמכות הרבנית המוכרת באופן חוקי במדינה שלהם. יתר על כן, ישנה דרישה מפורשת של שימוש והכרות של השפה המוכרת כלאדינו או חכיתיה ולהראות את תעודת הלידה והכתובה או תעודת נישואים המעידים על מימוש הנישואים לפי המסורת של קסטיליה. כמו כן יש לספק הסמכה על ידי דו"ח לפיו שם משפחת המבקש הוא לפי שושלת ממוצא ספרדי.

אמצעים אלה אשר יימצאו אמינים אצל כל המעוניינים לפי היותו המבקש ספרדי מקורי.

כדי להדגים את מערכת היחסים המיוחדות עם ספרד ידרשו תחילה להצליח בשתי בחינות אשר ינוהלו על ידי מכון סרוונטס: להפגין ידע בסיסי בשפה הספרדית (רמת A2 של ספרדית לזרים או מעבר) ולבדוק את הידע של המבקש על החוקה הספרדית, המציאות חברתית והתרבותת של המדינה.

כמו כן, כחלק ממערכת הנפקת האזרחות, יתחשבו בתעודות המראות על ידע בנושאי ההיסטוריה והתרבות הספרדית. על התעודות להיות מונפקות על ידי מוסדות ציבוריים או פרטיים, המוכרים רשמית. הגורמים המעורבים גם כן יתחשבו באם יש למבקש הכרות רשמית עם המסמכים המתאימים המנכיחים את השתייכותו לשמות המשפחה הספרדיות המוגנות על ידי ספרד לפי הצו המלכותי של ה-20 דצמבר 1924 וצו 29 בדצמבר 1948. יבואו בחשבון עם מקרים של יישום של פעילויות צדקה, תרבותיות או כלכליות לבני אדם או למוסדות ספרדיים אשר מכוונים למחקר, השימור וההפצה של תרבות ספרדית. נקודות אלו ייחשבו למבקש כראיות של קישור עם ספרד. Nacionalidad_espanola

חשוב לזכור שהתקופה שבה החוק יהיה בתוקף היא של שלוש שנים.

ההנהלה של רשמי האוכלוסין והנוטריונים יקבלו את כל הניירת הנדרשת והם מתחייבים לענות תוך מקסימום של שנה אחת, את תשובתם שתהיה מונעת בהערכתם (במקרים אלו שתיקה מנהלתית משמע דחייה של הבקשה). למבקש ינתן מרחב זמן של שנים עשר חודשים להצטרף לרשם האוכלוסין באזורו.

מצאת את הכתבה מעניינת, ודאי תתעניין בכתבות הבאות:

אושר חוק מקדים לקבלת אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי
+ המדריך למבקש האזרחות הספרדית
+ עדכון להצעת החוק לקבלת אזרחות ספרדית, מרץ 2015
+ אזרחות ספרדית – התנאים, עו"ד מאיה וייס-טמיר
+ הודעה חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות
+ לא עוד ספרדי ללא ספרד, עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות
+ הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון שני

מודעות פרסומת

2 Responses to תרגום ההודעה הרשמית של משרד המשפטים הספרדי

 1. someone הגיב:

  "דרישה מפורשת של שימוש והיכרות עם לאדינו" – בנוסח המקורי של החוק (בתרגום גוגל) כתוב:

  Proof of family language use as ladino or "haketía" or other evidence proving the tradition of belonging to such a community.

  מה הכוונה ב"ראיות המוכיחות מסורת של שייכות לקהילה כזו"? האם המשמעות היא שאין לאנשים ללא בני משפחה דוברי לאדינו סיכוי?

  • S.I. Cohen הגיב:

   אכן, כך רשום. אך בבקשה לא לשכוח שמסורת היא שורה ארוכה של מנהגים. גם שיר סביב שולחן החג אצל הרבה משפחות משתייך למסורת הזו. בהרבה שירים יש מילים בלאדינו.
   אלו ראיות המוכיחות מסורת.
   כל טוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: