אור ירוק לזירוז הוצאת החוק לקבלת האזרחות הספרדית

Nacionalidad_espanolaלקראת סוף שבוע שעבר הודיע שר המשפטים החדש, רפאל קטלה, על התחייבותו להעביר את החוק לקבלת אזרחות ספרדית לצאצאי יהודי ספרד. זוהי ההודעה לה מאות אלפי אנשים המתינו מאז ההתפטרות הפתאומית של שר המשפטים הקודם. וכך, לאחר שבועות ארוכים של ספק, ניתן להתחיל להתכונן לקבלת האזרחות בתקווה שלא יהיו עוד שינויים משמעותיים לטויטת החוק הקיימת (ראה קישור).

הזירה הפוליטית בספרד בחודשים האחרונים סוערת ומגוונת, בייחוד עם עליית מפלגת שמאל חדשה (PODEMOS) והיה נראה כאילו הצעת החוק המדוברת איבדה מומנטום חשוב. כל זאת ועוד עד ששבוע שעבר, כאמור, הודיע קטלה שהפרלמנט הספרדי החל לעבד את טיוטת החוק לתיקון הקוד האזרחי כדי לזרז את מתן אזרחות ספרדית ליהודים הספרדיים. זהו שחר של יום חדש וכעת לא נותר אלא להמתין ולראות מה יהיו התיקונים האחרונים שיעשו בחוק הקיים.

congreso judío

הודעת השר בפרלמנט הספרדי הסעירה את מפלגות השמאל ואלו הקיצוניות יותר דרשו להוסיף לחוק גם את שבטי הסהרה (אלו דורשים את עצמאותם מזה שנים רבות מול הממלכה המרוקאית) לצאצאי המורים (מדובר במיליוני צאצאי הגירוש משנת 1609 ובה המלך פליפה השלישי גירש את מרבית המורים מספרד), ולכל הנכדים של ספרדים שנולדו בחו"ל. אלו דרישות בלתי אפשריות כמובן שכן מדובר שעשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם.

יחד עם ההתרגשות של היהודים הספרדים יש לזכור שכפי שנאמר בהצעת החוק, תוקף החוק יחל כחצי שנה לאחר ההצבעה. כלומר, גם אם תהיה הצבעה בשבועות הקרובים, החוק יכנס לתוקף בקיץ 2015. מרגע כניסתו תחל תקופה של שלוש שנים, עם אפשרות הארכה לארבע כדי ש-250.000 היהודים הספרדים (מספר מוערך של אלו עם זיקה לספרד) יגישו את בקשותיהם.

ההודעה העלתה עניין רב בקהילות ספרדיות ברחבי העולם, בעיקר בישראל, טורקיה, ונצואלה ועוד מספר ארצות בדרום אמריקה וארצות הבלקן. אין ספק שמספר המתעניינים קטן בשנה האחרונה לאחר שנודע שרק שם משפחה מהרשימה המפורסמת אינו מספק כדי לקבל אזרחות ספרדית. יחד עם זאת עדיין הייעוץ בקונסוליות לגבי הנושא גדל בחודשים האחרונים, בייחוד בספרד ובישראל.

יש לקחת בחשבון שבגלל המספר הרב הצפוי להגיש בקשה לדרכון ספרדי ועליית השמאל בממשלה, קיימת סבירות גבוהה שהם יקשיחו את התנאים לקבלתה. יש המאמינים שאך המועמדים יצטרכו להגיע לספרד לאישור נוטריון מקומי של מסמכי התיעוד.

לעת עתה מסמכים שיכולים לעזור לבקשת האזרחות הם כתובת נישואין של ההורים מקהילת המוצא, תעודות של רב הקהילה היהודית המקומית, מסמכים המעידים על חברים במשפחה הקרובה דוברי לאדינו או חכתייה, תעודות לידה מספרד של חברי משפחה ועוד.

Rafael_Cataláבדיון הפרלמנטרי, כפי שנכתב בעיתונות הספרדית, שר המשפטים הגן בעיקר על הנכונות של החוק ועל העובדה שאין פה אפליה (עקב התיקון ההיסטורי) ולא העלבות נגד אף אוכלוסיה (המורים). זאת כתגובה לדברים שנאמרו ע"י ראשי מפלגות שמאל כמו ERC ו-IU אשר ביקרו את החלטת הממשלה לייצג רק את צאצאי יהודי ספרד ולא שאר האוכלוסיות עם זיקה לתרבות ולשפה הספרדית. בעיתונות הישראלית ובשאר המדינות המדוברות לא נרשמה התלהבות גדולה במיוחד, אולי בכיוון שלאחר שנתיים (ההודעה הרשמית הראשונה הייתה בסוף נוב' 2012) של דיבורים הגיע הזמן למעשים.

עוד כתבות בנושא:

+ אושר חוק מקדים לקבלת אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי
+ אזרחות ספרדית – התנאים, עו"ד מאיה וייס-טמיר
+ הודעה חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות
+ לא עוד ספרדי ללא ספרד, עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות
+ הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון
+ הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון שני

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: