העיתונות בספרד בין חטופים, מתנחלים, מלכים ואזרחות ליהודים ספרדים

שבוע אחרון של יוני לפני תחילתה של חופשת הקיץ כך שאולי הגיע הזמן לסיכום אירועים קצר. המאורע שהופיע בכל הכותרות יום אחר יום היה ללא ספק ויתור המלכות של המלך חואן קרלוס לטובת בנו, יורש העצר, פליפה. אמנם ברחובות ההדים היחידים שנשמעו היו לטובת רפובליקה שלישית והזכות לבחירה. יחד עם זאת, אין ספק שלא בממשלה ולא במשפחת המלוכה ישנה כוונה לוותר על מאות שנים של מסורת ולא משנה עד כמה נושא המלכים כבר עבר מהעולם המעשי.

עניין החטופים בישראל לא סחף את הכותרות, ולמעשה, בעיתונות המקוונת הוא אף לא הגיע למעמד של כתבה עם תמונה. החטופים, או "הנעלמים" כפי שהגדירו אותם, היו בשטחים הכבושים ואינו ידוע מקום הימצאותם כיום. הכתבה המצומצמת נעלמה מיד עם תחילת המבצע הנרחב בחברון לטובת כותרות רחבות של הצבא הישראלי פושט על חברון ובתיהם של אלפי פלסטינים. ירי הנער בחברון המשיך את קו המחשבה של המגיבים והקצין אף את המתונים יותר. הפעם הכתבה, מהודרת בתמונה רחבה של גופת הנער, הופיעה במעלה דף הבית של העיתונים. הכתבות, ואיתן התגובות שלא איחרו לבוא, היו מעתה ואילך עם קו מנחה ברור ומוכר:

חוז'ה קרלוס הזכיר את הפוליטיקה הציונית באומרו שאלו הציונים שמנסים לגרש את הערבים לים ולא להיפך.

טייפת דיבר על פוליטת הבניה בהתנחלות אשר משמשת כתירוץ ובסיס חשוב לטענות על כיבוש ושליטת ישראל על אוכלוסיה אשר אינה מעוניינת להיות תחת ריבונותה. תגובה כזו בד"כ סוחפת אחריה את המגיבים אשר אינם מפסיקים בטענות על כיבוש וקולוניה אלא ממשיכים לרצח העם הפלסטיני והסבל הרב שהיהודים גורמים להם.

עבודתם היא רבה של אלו המגינים על ישראל. סייסרואדס מזכיר בתגובה לקריאות של שנאה לעם היהודי את העובדה שאלו היו הרומאים ששינו את שמה של ישראל לפלסטין כדי לנסות ולהשכיח את עם ישראל מהמפה (בסביבות 200 לספירה). בנוסף לעובדה שיהודים חיו מאז ומתמיד על אדמות אלו ובעצם ללא הקמת ישראל ב-1948 לא הייתה קמה מדינת פלסטין (העתידית, אך העניין ברור).

כמו בכל טוקבק לכתבה בעל אופי אמביוולנטי, ישנם אנשים המרגישים הזדהות עם צד כזה או אחר. בד"כ אלו מהשמאל אשר זועקים נגד הקפיטליזם, מאשימים את היהודים בשליטת ממון העולם וברצח עם. כנגד, הימניים אשר ממתינים לבואו של ישוע שאמור לחזור לארץ ישראל היהודית כפי שהייתה כאשר עזב ולכן על היהודים לנצח את המוסלמים במלחמת קודש זו. ובין קיצון כזה לאחר ישנם אלו אשר פשוט מנסים בתום לב להבין את המצב ללא כל הצלחה בניסיון של שמירה על נייטרליות (גם כן ללא הצלחה יתרה).

מדי פעם מופיעה כתבה על חוק קבלת האזרחות ליהודים ספרדים. כך היה הבוקר כאשר הופיעה כתבה בעיתון אל פאיס (הראשון בתפוצתו בממלכה), מדאיגה ומודאגת בנושא. אם בעבר הלא רחוק, כאשר לא היה ברור עניין תיקון החוק, היו תגובות חיוביות מכל מיני חובבי היסטוריה ותרבות, היום, כאשר החוק עומד בפתח (אולי ימים או שבועות בודדים לפני כניסתו לתוקף), מתחילים לגבור קולותיהם של שאר הספרדים. הכתבה מלווה בתמונה המראה מספר חרדים ספרדים מהלכים בעצלות מסביב לתמונה גדולה של הרב עובדיה יוסף. תמונה של חרדי יהודי ספרדי עב כרס עם פאות וכובע כאשר ברקע עוד כמה עשרות רבות של כמותו, היא לבטח לא נועדה כדי לשקף את המציאות של אלו שאכן יגיעו לספרד. תמונה כזו נועדה לזעזע, להפחיד, לעורר את הזנופוביה הטבועה בתוכנו. אולי ניתן להשוות זאת לכתבה על חוק שבות של פלסטינים בעיתון ידיעות אחרונות בליווי תמונה של המוני אל-קאידה מתפללים למוחמד עליו השלום. כל עם מפחד מהחלטות הממשלה אשר מתורגמות דרך העיתונות המקומית ע"י כתבים בורים המנסים לרכב על פחדם של אנשי היומיום (במקרה זה מדובר באנה קרבוחוסה, אשר כותבת בעיקר על סבלם של המוסלמים המהגרים). בכתבה ישנה השוואה (או שאלה) לחזרתם של המוסלמים אשר גם כן, כמו היהודים, גורשו מאדמת ספרד (אמנם ב-1609).

judíos_noticia_normal

התגובות לכתבה לא איחרו לבוא. בין שאלות לאפליה של היהודים לעומת המוסלמים לאלו אשר שואלים על כמה מיליונים מדובר וכיצד תהליך זה ישפיע על האבטלה הגבוהה לבין אלו אשר שואלים מיהו בכלל יהודי ספרדי (שאלה טובה).

וכך מתחיל עוד שבוע בפנינסולה האיברית עם מלך חדש, מתנחלים מזיקים, יהודים עלומים וגופות פלסטינים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: