האם שם משפחתי יספק לי דרכון אירופאי? תשובה בקצרה

חשוב לציין שלא כל הקהילות במדינות שאליהן הגיעו המגורשים הן של יהדות ספרד כמו-גם לא כל היהודים באותן קהילות הם ממגורשי ספרד, בייחוד אלו מהמזרח התיכון ובמדינות ערב. בזמן המנדט הבריטי נעשתה דיכוטומיה של עיקר היהדות לאשכנז וספרד, כך שקהילות המזרח (למעט יהדות תימן ומדינות אפריקאיות שונות) הפכו באופן אוטומטי תחת הרבנות הספרדית. אותן רבנויות גדולות הפכו להנהגה הדתית שישנה היום בישראל אשר כמובן עם העליות שוייכו אליהן יהודים מקהילות בעולם אשר אינן קשורות לאותם מגורשים. זו הסיבה שידיעת הלאדינו או ספרדית, היא אחת הסיבות החשובות לשאלת הזהות הספרדית.

billionaire_magazine_family_name

מהם, אם כך, אותם אלמנטים אשר יכולים להצביע על זהות ספרדית אותנטית? נתונים אלו כתובים במדריך למבקש האזרחות הספרדית אשר הוצאתי בתחילת מרץ אך לבינתיים אזכיר בקצרה את אותם ימים לאחר צאת ההודעה הרשמית על הצעת תיקון החוק נראה שהעיתונות והרשת סערו, העיקר סביב רשימת שמות משפחה שפורסמה (גם באתרי) מתחילת ההודעה בנוב' 2012. למרות כל הניסיונות להפריח את חשיבות הרשימה ולהנמיך את ציפיות הציבור לגבי שמות משפחתם, נראה היה שכל אדם שראה את שם משפחתו ברשימה היה בטוח שהדרכון האירופאי כבר בידיו. ובכן, הרשימה (כמו גם רשימות רבות אחרות אשר נעשו מאז הגירוש) כלל לא חשובה. ממשלת ספרד לעולם לא הצהירה על איזושהי רשימה רשמית שאותה היא מאשרת. בהצעת החוק כתוב במפורש שהשמות הם מרשימות של יהודים ספרדים ובני משפחתם שהחלו ב 1924 ו- 1948. וכמובן, חשוב יותר, ממשלת ספרד כלל לא בודקת את שם המשפחה. האישור החשוב יותר הינו האישור מאחד מרבני הקהילות בספרד אשר מצהיר על המבקש כיהודי אשר משתייך ליהדות ספרד וצאצא למגורשים. שמות המשפחה הם בסה"כ מעין סינון ראשוני, כלל לא רלוונטי בהיקף הרחב של המבדק. יתרה מכך, לפי ניסיוני האישי, רב הקהילה הספרדי בודק אם האדם הוא מקורו מאחת הקהילות המוכרות כספרדיות ואם יש להוריו כתובת נישואין כהוכחה לדרך שבה הנישואין נערכים לפי הספרדים. כמובן שתעודות לידה הן גם כן הכרחיות שכן יש להוכיח את שייכותך למשפחה המדוברת. ללא ספק שמות משפחה חשובים בעיקר לזהות האישית והמשפחתית, אך לא אכנס כרגע לשמות השונים המעידים על קשר ספרדי. בד"כ שמות המשפחה הספרדיים מזכירים ערים, יישובים ואופי טופונימי בספרד (אווילה, קורדובה, טולדו, פרנקו, אברו וכו'), שמות משפחה המזכירים מקצועות בספרדית (זפטרו, ברברו, גררו, סרטרה וכו') ואיפיון פיזי של אדם (מורנו, פרדו, רוביו, אלטו ועוד). ישנם כמובן שמות משפחה רבים אשר שונו לשמות נוצריים עם ההמרות ורבים הם הספרדים שחזרו ליהדותם ונשארו עם אותם שמות משפחה שונים.

אז למה ישמש אותי שם משפחתי אם לא לקבל אזרחות באופן אוטומטי? שם משפחה עם מקור ספרדי יכול להקל על ההוכחה של מקור יהודי ספרדי. בנוסף שמות המשפחה יכולים לעזור בעיקר בחיפוש שורשים, אך כפי שרבים יעידו זהו חיפוש יקר ומייגע. אני רוצה להודות לכל אלו אשר חלקו עמנו בבלוג זה את סיפור משפחתם. ישנם אילני יוחסין המקדימים את ימינו במאות שנים והם כהוכחה לתלאות ולמסעות שעברו היהודים הספרדים באותה התקופה.

family tree

מודעות פרסומת

One Response to האם שם משפחתי יספק לי דרכון אירופאי? תשובה בקצרה

  1. […] שציינתי בפוסטים קודמים (ראה כאן וכאן) שפה ותרבות ספרד יהוו חלק בלתי נפרד מהזכאות לאזרחות. […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: