שבתי צבי, נביא השקר היהודי שהתאסלם וסוף חייו באולצין, מונטנגרו

בזמן שהותי במונטנגרו הגעתי לעיירה החביבה אולצין (Ulcinj) ובה סופרו לי שתי אגדות אורבאניות מעניינות. הראשונה קשורה לסיפור חייו של מיגל דה סרוונטס. מדובר בזמן שהוא היה עבד והוחזק בשבי אוייביו המוסלמים. לפי האגדה המקומית, אחד ממקומות הסחר באותה קבוצת עבדים אליה הגיע הסופר המפורסם היה אותה עיירה. בזמן שהותו בתא המאסר הוא היה נוהג לשיר ולדקלם שירה. יום אחד עברה ליד תאו אחת מנערות הכפר, היא שמעה את שירתו ונשבתה בקסמיו. כך, היא הייתה מגיעה לשבת מחוץ לתאו מדי יום ביומו ולארח לו חברה. סרוונטס התאהב בצעירה היפיפייה והיא הפכה להשראה לאהובת לבו בספרו המפורסם דון קישוט. בספר, שמה הוא דולסינאה כשם הכפר באותה תקופה, דולסינאום. (על האגדה כתבתי גם בבלוג הספרדי כאן).

אך פוסט זה נכתב בעקבות הסיפור השני שסופר לי באותה עיירה דרומית על גבול אלבניה מונטנגרו. סיפור על יהודי, על גלות ועל המרת דת. את שמו של הגיבור שמעתי בעברי אך אני חייב לציין שלא זכרתי את העלילה ולא את המקומות. מדובר במייסד אחת התנועות המשיחיות הגדולות של העם היהודי, ידועה כיום ככת השבתאים.

Sabbatai_Zevi

לפי המקורות ברשת שבתי צבי נולד באיזמיר (קהילה חשובה וגדולה באותם ימים), הוא חי בין 1626-1676. הוא גדל להיות משיח שקר מפורסם שהאמין שגורלו הוא לישב את ההדורים בעולם היהודי ע"י פירוש הכתבים של הקבלה וספרות הזוהר. סיפור חייו הוא מרתק בפני עצמו ומחוסר ידע מעמיק בנושא לא אכנס לעניין לפרטיו. בקצרה אולי ניתן לסכם ששבתי היה בן של סוחר שהתעשר, הוא הקדיש את ימיו ללימוד הקבלה וספרי הקודש. לפי המסופר הוא העדיף לפרש בעצמו כתבים חשובים מאשר להסתמך על פרשנויות קיימות ונפוצות. בזכות לימודיו השקדניים הוא הגיע בגיל צעיר לתואר הנכסף של "חכם" בקהילתו. לאחר התקפים הוא החל לראות חזונות וכך הגיע למסקנה שהוא המשיח. מאז ואילך הוא הסתובב עם שם המשיח והעלה את חמתם של רבני הקהילה. אלו, לאחר איומים רבים שלא עזרו להרגיעו, החליטו לגרשו. משם הוא נדד בין ערי יוון והקהילות היהודיות היכן שהוא בנה לעצמו קהילה של תומכים נלהבים כמו גם שונאים מגרשים. במצרים הוא השתקע כמה שנים עד אשר נשא לאישה זונה אשר טענה כי התגלה לה בחזון שהיא תהיה אשת משיח. לאחר פגישה עם הנביא נתן העזתי החלו הצמד לעבוד בחריצות להכרת שבתי כמשיח היהודים. נתן העזתי אמר מאוחר יותר שבחלום התגלה לו שהוא יפגוש את שבתי המשיח אך הוא לא יכל לומר שום דבר עד אותה פגישה (כמה נוח!!!). שבתי החל במסעות רבים ואסף תומכים נלהבים ועצבן ראשים פוליטיים חשובים.

Shabbatai2תקוות משיחיות רבות ליוו את שבתי בדרכו. אמנם נראה שכמו תמיד, בכל הצלחה של משיח מסוים ישנו איזה משבר כלכלי ברקע ותקווה לעולם טוב יותר של ההמון המאמין. הרי בזמן גדולתו של שבתי היה משבר בדרכי המסחר של היהודים. באזור הפנינסולה האיברית לדוגמה, היו הם בנקאי המלך, מומרים ממוצא יהודי, אשר ניהלו מסחר רחב היקף עם היהודים ברחבי אירופה והמזרח התיכון (כמו גם הודו ואפריקה והעולם החדש אך זהו סיפור אחר). בסוף שנות הארבעים של המאה ה-17, לאחר תקופת זוהר, הם החלו להיעלם ובנקאים ספרדים וג'נבים חזרו לגדולתם.

ובכן, נחזור לידידנו המשיח ושהותו באולצין. מסתבר שמקובל ידוע בשם נחמיה כהן הגיע לשוחח עם אותו משיח גואל עמים. אולם, לאחר ימים של ויכוחים ודינים על הא ודא בנבכי הפרשנויות של ספר הקודש נחמיה כהן טען ששבתי הוא לא יותר מרמאי ודינו דין מוות. מכיוון שבאותה העת ישראל הייתה תחת שלטון עות'מאני, נחמיה פנה לסולטאן בבקשה לטפל באותו מתחזה. אם סיפור זה מזכיר לנו משהו, הריהו אותו סיפור ישן של מתחזה למשיח, קריאה לרמאות, פנייה לשלטונות וטיפולם בבעיה, כאשר המפורסם שבהם הוא לא אחר מאשר אלם של מאות מיליוני אנשים בעשרות מדינות, ישוע בן יוסף (ידוע בשמו הפרטי ישו). למעשה, הדימיון כל כך גדול עד שבכתבים מוסלמים (אולצין היא 80% מוסלמית ו- 20% נוצרית) אשר מזכירים את אותו מומר חכם, מדברים על גדולתו וכיצד מגיל צעיר הוא רצה לצאת מיהדותו למקום מעבר, לאמת גדולה יותר. וכמו לנוצרים עם סיפור ישוע כך בשביל המוסלמים עם סיפור שבתי (אמנם בקנה מידה קטן יותר), או כפי שהוא מוכר בעולם המוסלמי תחת שמו ששונה, עזיז מוחמד אפנדי, העובדה שהוא הפך למוסלמי בסוף חייו אינה אלא הוכחה לכך שזו הדת האמיתית. ובכן, "משיח" יהודי מודח תחת שלטון רומי אשר במהירות יהפוך לנוצרי ו"משיח" יהודי מודח תחת שלטון עותמאני אשר במהירות יהפוך למוסלמי. מה צריך יותר כדי שהפרשנויות והפרספקטיבות יחגגו?

הסולטאן מחמד הרביעי החליט על גזר דינו של שבתי צבי, מוות או התאסלמות, הוא בחר באפשרות השנייה וכך במקום להישאר ללא ראש הוא העדיף לעטרו בכאפייה. עם התאסלמותו, הוא הפך לחכם ידוע, כלומר חוג'ת אל-אסלאם (תואר לחכמי דת האיסלאם).

כך עזיז מוחמד אפנדי, כפי שנקרא מרגע ההמרה, גדול משיחי השקר, הגיע למבצר העיר אולצין השוכנת על שפת הים האדריאתי. כפי הנראה הוא בילה שם את עשרת שנות חייו האחרונות. אך לפי השמועות, למעט מגבלות החופש כלאו היה מקום מעורר קנאה. בנקודה הגבוהה היותר בעיר העתיקה, חדרו היה בקומה האחרונה של המגדל הבאלסיקה, עם שלושה כיווני אוויר שבתי השקיף להרים סביב הנושקים לים הכחול. בחדרו ישנם שתי נקודות מעניינות, במרכז הקיר הצפוני ישנה גומחא קטנה ומצידיה שני מגן דויד… ממול, בקיר הדרומי, מופיעה גומחא נוספת אך הפעם עם מה שנראה כעיטורי תפילה מוסלמים. שבתי למד בחדרו ספרות, תיאולוגיה וכתבים שונים, הוא דיבר שש שפות ונחשב לאינטלקט יוצא מן הכלל. ככל הידוע, אנשי אולצין קיבלו אותו בחום רב שכן, הדת והאמונות הטפלות באזור הבלקן תמיד היו נפוצות (עד היום אל תופתעו עם לאחר שתיית קפה אצל משפחה מקומית, לפתע הם יהפכו את הקפה ויקראו את עתידכם. בדיוק בשבוע שעבר קראו את עתידי בקלפים (רגילים) ובקפה).

2013-08-03 10.12.27

גומחא בקיר הדרום-מזרחי (כיוון מכה?), ככל הנראה מוסלמי

2013-08-03 10.12.48

גומחא בקיר הצפון-מערבי (ממול הקודם), ככל הנראה עיטורי מגן דויד

.

.

בציור הבא רואים את שבתי צבי מקבל אורחים בזמן שהוא היה במאסר. ככל הנראה מדובר במאסרו באולצין שכן המגדל מעל לראשי המכובדים דומה להפליא למגדל בו צבי היה כלוי בשנותיו האחרונות.

Shabbatai3

מגדל המבצר

המגדל של שבתי

ולא נוכל לסיים סיפור בינתרבותי טוב ללא השוואת הסיפורים האופפים את מותו. לפי היהודים, הוא מת בשעת הנעילה ביום כיפור 1676 ולפי ממשיכי דרכו הוא רק הועלה לאלוהות ויחזור שוב כמשיח (והפעם באמת, לא כמו סוף האבנים המתגלגלות שלעולם לא נגמרות). לעומת זאת, לפי המקומיים באולצין, הוא מת בזמן שראה ילד נופל מעץ תאנים. הילד קם ללא שריטה והמשיח עלה השמיימה (מעין חיים למען חיים).

**ניתן לבקר בחדרו של החכם המעונה בכניסה למבצר שהוא משמש כיום כמוזיאון (Museum Olchinum). המגדל המדובר משמש כגלריה אמנתית (Galeria Kulla e Ballshajve) של המוזיאון ובו ניתן לראות את עבודתם של ציירים ופסלים.

2013-08-03 09.49.26

דגם של המבצר והו ניתן לראות את מגדלו של שבתי צבי

2013-08-03 10.14.34

הנוף הנראה מחלונו בקומה העליונה של המבצר

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: