האם השקפות העולם שלנו הן רק שלנו? טריספקטיביזם יוצא לאור

לאחר כ-10 חודשים של הליך הוצאה לאור שהייתה אמורה להסתיים תוך שלושה, אני שמח לומר שטריספקטיביזם נמצא בחנויות הספרים הוירטואליות (אמזון, חנות ההוצאה לאור ועוד כמה שאני לא מכיר).

אז מה הוא טריספקטיביזם? (כלומר… יותר מעוד שם מורכב לספר, ניאולוגיזם מסובך אשר אף אחד לא יזכור, מה שבהחלט לא מועיל למכירות).

טריספקטיביזם (Trispectivism) הוא ספר אשר מסכם אלפי שיחות עם מאות אנשים בעשרות ארצות. אני לא מתכוון לספר של ראיונות (אשר בפני עצמו יכול להיות מאוד מעניין) אלא ספר אשר מנסה לבחון כיצד אנשים מדתות ותרבויות שונות רואים את העולם. הרי למרות שאנו חולקים את אותו גלובוס משותף, עדיין ישנן פרספקטיבות שונות ביותר בין תרבות אחת לשנייה, בין דת כזו או אחרת ואף בין דעתו של השכן לזו של בן המשפחה.

לדוגמה, כולם מדברים על מוסר, על אמת, על מה זה טוב ומה זה רע. ובכן, על פני השטח, אם כולם מודעים לאותו טוב אוניברסלי, למה יש מלחמות, מריבות? הרי אם נשאל מפקד צבא אמריקאי הוא יסביר לך מה זה מוסר בצורה נהדרת, כל כך נהדרת שדבריו לא יהיו שונים מכל מפקד גדוד באל-קאידה. ואז נשאלת השאלה, אם כולם מבינים מהו מוסר והם חולקים את אותם אידאלים אוניברסליים, למה הם רצים לשסוע את גרונו של אחד את השני?

אני מניח שפה זה הזמן לומר, התשובה בספר….

Trispectivism, Thinking of the the World in Threes

Trispectivism, Thinking of the the World in Threes

זוהי דוגמה אחת מני רבות ובספר ניסיתי להכיל כמה שיותר נושאים, בין אם ברומו של עולם ליומיומיים ופשוטים (לכאורה), ובכך להגיע להבנה רחבה יותר של מהו טריספקטיביזם.

אך בכל זאת, אני לא אתאפק ואנסה להסביר במשפט אחד (ובכך להסביר את שמו של הספר). המוח שלנו חיי בשלוש (טרי – שלוש) השקפות (פרספקטיבות) שונות באופן מודע ולא מודע. ההשקפה האוניברסלית (לדוגמה, העובדה שישנו מושג הנקרא מוסר והוא אוניברסלי), ההשקפה האינדיבידואלית (לדוגמה, מוסר הוא לא להרוג/להרוג בשם הדת/לא לפגוע בגופה של אישה/יש להקריב קורבן אדם/חיה ועוד אלפי פרשנויות אחרות) וההשקפה השלישית, הרי היא האינטראקציה התמידית בין האוניברסלי והאינדיבידואלי.

מה זאת אומרת? טריספקטיביזם זו העובדה שבהרבה דברים (בין אם מעשיים, יומיומיים לבין אם במחשבה) אנו מבינים, ואך יותר מהבנה, אנו מתרצים לעצמנו שזו הדרך שלנו (ישנם כאלו אשר קוראים לזה האמת). ההשקפה הזו מכילה אחוז מסוים של גלובלי ("כולם עושים את זה") ואינדיבידואלי ("זה הרעיון שלי") תלוי בנושא המדובר. וכך אנו באינטראקציה מתמדת בין שתי ההשקפות, אינטראקציה אשר מרוב חשיבותה היא בעצמה הפכה להיות ההשקפה השלישית.

ניתן לייחס את הספר למודעות עצמית. וכאן חשוב אולי לציין (לכל הסקפטיים) שהמושג מודעות עצמית שונה מכל אותם ספרים של עזרה עצמית, בראש ובראשונה שהוא לא מתימר לתת פיתרון מהיר (אשר לעתים רחוקות אכן עובד) לבעיות העולם. המטרה העיקרית של הספר היא לגרום ליותר מודעות לגבי כל דבר שאנו אומרים או עושים ומשם, כל אחד יכול להבין את זה לפי השקפת עולמו.

הספר כתוב באנגלית אך ע"י ישראלי, כך שאני מאמין שהוא ודאי יותר קריא לזר קורא אנגלית מאשר לאלו שאנגלית היא שפת אימם.

לאתר הספר באמזון: לעותק פיזי לחץ כאן, לעותק דיגיטלי (Kindle) לחץ כאן, ל-pdf, אנא צור עימי קשר.

כמובן, לכל הערה, שאלה או הצעה, אתם תמיד מוזמנים לכתוב לי ל: sicohenmail@gmail.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: