‏5 דרכים להתמודד עם האנטישמיציוניזם האירופאי

כחלק מהמאמץ הספרדי לנתינת אזרחות למאות אלפי היהודים צאצאי הגירוש הספרדי, החלטתי לתרום את חלקי וענייני ולהקדיש זמן מה לעזרה ע"י סיפוק מידע שיכול להיות בעל ערך ואינטרס מסוים לרציניים לדבר. בינתיים מדובר בפוסטים שאני מעלה היכן שניתן למצוא עדכונים לגבי החוק שאמור לצאת בקרוב וההבדלים בינו לבין החוק הישן וחידושיו (הראשון יצא עם קום המדינה ב-1948). אך יש להקדים תרופה למכה ולהתחיל לדבר עם כל אותםפ מהגרים עתידיים על החיים הספרדיים בין אם בתור זר לבין, וחשוב יותר לנו כישראלים, אם בתור יהודי זר אשר חושק להשתלב בחיים הספרדיים בפרט והאירופאים בכלל (כחלק מסדרת הפוסטים בנושא, ישנם כבר כמה (כאן וכאן) אשר עוסקים בנושא בצורה עקיפה או ישירה.

אך לפני שנגיע לנקודות החשובות, עולה השאלה מהכותרת, מה הוא או מי הוא לכל השדים והאירופים אותו אנטישמיציוניזם(antishmitzionism)?

ובכן, קיימת בעיה רצינית אשר גורמת לאי הבנה בכל כתבה, סיפור או אנקדוטה כאשר מנסים לדבר על ההשקפה של האירופאים כלפי היהודים. הבעיה היא בכינויים אנטישמי ואנטי-ציוני אשר ביסודה סמנטית, אך השפעתה הפכה עם השנים לבסיס תרבותי, חברתי ופוליטי. שני כינויים אשר ברוב האזכורים של אנשים שונים ובהם כתבים בעיתונים (בייחוד אלו בעלי הפצה חשובה כגון הארץ, ידיעות, מעריב וכו') מופיעים בחוסר תיאום אשר רק במקרה הטוב, מתלווה להם הסבר קצר של מה הכתב באמת רוצה לומר. אך בעיה זו היא אינה שמורה רק לעיתונות הפופולרית, גם במחקרים חשובים ישנם אשר משתמשים בשניהם כראות עינם ולוא דוקא לפי המציאות הקיומית. ומהי אותה מציאות?

ובכן, מדובר בעובדה שבאירופה האנטישמי והאנטי-ציוני, אשר לעולם לא היה ברור מה זה מה (בעבר האנטי-ציוני היה פשוט אנטי-יהודי). מספר מאמרים כבר נכתבו על הנושא בהקשרים שונים (תרבותיים, חברתיים, ואף ספרותיים וכלכליים) אך עדיין לא תמיד מספקים שכן אין ספק שזהו נושא בעייתי. הרי בסה"כ מיהו היהודי ומיהו הציוני, מה הופך ציוני לשמי ושמי ליהודי. זוהי קדרה של מונחים אשר למרות שלכל אחד מהם ישנה משמעות עם שוני מסוים, רוב הזמן הנושאים השונים מדברים על אותו האדם ואז מתחילה הבעיה. באירופה, רבים הם אשר כלל לא מבדילים בין אחד למשנהו וכך יוצא שדיבור על כיבוש עזה הופך לאנטישמי וחילול מצבות לאנטי-ציוני. עכשיו, אילו היה מדובר רק בכיבוש או בחילול מצבות זה דבר אחד, אך מה שקורה בפועל הוא ששיחה על החילול הופכת לכיבוש וקולוניה, ושיחה על הנכונות בשליטה בעו"ש הופכת לרדיפת יהודים בהונגריה.

אי לכך ובהתאם לזאת החלטתי למנוע את הבלבול ביצירת תחדיש: אנטישמיציוני. אדם שהוא יכול להיות האחד וגם השני אך סביר להניח שהוא עצמו אינו יודע מהו.

 ובכן, חמשת ההמלצות אם אתה נקלע לשיחה עם אנטישמיציוני אירופאי, הן כדלקמן:

1 – ניתן להתעלם מאותו מזיק. לכאורה הנקודה הפשוטה ביותר אך כדי לשמור על הכבוד והנימוס יש לעשות זאת במעטה של תמימות. הדרך שמצאתי להיות היעילה ביותר היא ע"י הקשבה, הנהון ומיד לפני שאיש השיח מיצא את עצמו ואמר את כל מה שהיה על ליבו, למצוא נקודה נכונה ולהוביל לנושא שונה לחלוטין.

2 – ניתן להיכנס לויכוח סוער כאשר לצידם עומדת אידאולוגיה חלודה ללא נתונים, עובדות או אמיתות. שיטה לא מומלצת שכן קשה מאוד לנצח בויכוח אשר עוצמתו מגיעה מ"עובדות" אשר מופיעות יומיום במדיה העממית ומותאמות לאידיאולוגיה צבועה של דאגה לחלש.

3 – לשמור על קור רוח, לענות לכל שאלה בהסבר ארוך עם עובדות, נתונים וניסיון חיים. להסביר באדיבות את ההשקפות השונות, את הצדדים הדנים בנושא, מעט מהעבר הרחוק, אולי יותר על המאה האחרונה. פחות מומלץ שכן, מניסיוני האישי בשנותיי הראשונות באירופה, כאשר בנאיביות שערורייתית הרבתי בשיטה זו עד אשר לבסוף הבנתי (לקח לי זמן) שלמעט אימון ברטוריקה, דבר לא יתעלה על הא-פריורי המקובע היטב באידאלים פוסט מלח"ע ובסיסמאות יפות.

4 – להסיט את הויכוח לשחיתות ופגיעה בחלש של הממשלה בארץ השיחה. שיטה זו עובדת נפלא כאשר מולך ישנו איש שמאל, שכן הדיכוטומיה הנאיבית של כל הפוליטיקאים מושחתים (למעט צ'ה גבראה) וכל הבנקים גנבים (למעט חשבון הבנק של אותו איש שיחה), כפי שכל איש צבא הוא רוצח עם (למעט אביו של אותו אידיאליסט), שולטת בכל שיח. עם איש שיח ימני, אתה מוזמן לנסות, אך תגלה שאצל רובם לא יהיה צורך שכן באופן מפתיע (בשבילי) הימני (לא הקיצוני כמובן) מבין ופתוח יותר בפוליטיקה בינלאומית.

5 – נקודה אחרונה והמלצה אישית היא לפנות לחבר מקומי אוהד ישראל אשר נמצא בטווח של מטרים ספורים ולשתף אותו בויכוח בנון-שרלנטיות. כך, בזמן שאצלם העניינים מתחממים, אתה מתרחק על קצות האצבעות לכיוון שולחן המתאבנים.

 

נקודות אלו הובאו לפניכם לאחר ניסיון של 6 שנות מגורים באירופה (מתוכם שנה כנווד, 3 שנים בצרפת ושנתיים פלוס בספרד). אילו אשר יכולים לתרום מניסיונם בבקשה, הוסיפו נקודות (ו/או הצעות חדשות לשמות לאותו אירופאי אידיאליסט ללא עובדות) בתגובות, זהו נושא חשוב ביותר אשר יכולים לחסוך לא מעט ויכוחי סרק. ואל דאגה, נקודות אלו לא יעלו אם וכאשר אותם אירופאים אכן ירצו ללמוד מהיותכם ישראלים שכן הם יהיו עסוקים באותו דבר נדיר שנקרא הקשבה.

מודעות פרסומת

One Response to ‏5 דרכים להתמודד עם האנטישמיציוניזם האירופאי

  1. […] היא לא תהיה אנטי יהודית. אך הבעיה (כפי שהצגתי בפוסט על האנטישמיציונות, כאן) שהבלבול של הנושאים הטרחניים היומיומיים בחברה במשבר […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: