הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון

הרבה אנשים מעוניינים להפוך להיות אזרחים ספרדיים, חלקם להנות מאזרחות במדינה אשר שייכת לאיחוד, אחרים לנסות לחיות חיים חדשים ומעניינים כספרדים וישנם אלו אשר פשוט מעוניינים באפשרות, משתוקקים ליכולת להחליט על עתיד שונה, בין אם לחיות אותו או לא.

EUובכן, אם וכאשר יצא החוק החדש (ראה כאן וכאן) הרבה מאותם אנשים אשר יהיו מוכנים לעבור את תהליכי הבירוקרטיה (לעולם לא פשוטים וזולים) יוכלו להגשים את אותו החלום. מכיוון שאני ישראלי, בן למשפחה יוצאת מרוקו, ומתגורר בספרד החלטתי לנסות לחקור את אותו חלום נכסף להיות אזרח אירופאי. לגבי החוק, נכון לעכשיו המצב עדיין לא ברור, מזה יותר מחודשיים אשר לא שמעתי או קראתי דבר מהפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד ואין ידוע מתי יצא החוק אשר אמור להקל על תנאי הבקשה הקיימים כיום.

ובכן, אם זה יכול לעזור, אספר על ניסיון הבירור הראשון שלי והמסקנות על החוק הקיים כיום.

שלב ראשון:

הכול התחיל כשנאמר לי על השיחות המתקיימות להוצאת חוק אשר יעניק אזרחות ספרדית לכל צאצא של יהודי הגירוש הגדול משנת 1492, אשר מוכרים לרוב לפי השם האתני תרבותי 'ספרדי'. מכיוון שאני מכיר מעט את ההיסטוריה מיד שאלתי כיצד ידעו מיהו באמת צאצא, הרי מדובר במספר לא מבוטל של יהודים (בין 100,000 ל- 200,000 לפי ההשערות) אשר התפצלו לעשרות קהילות ברחבי העולם (חלקן כבר היו קיימות מאות שנים לפני). את התשובה לשאלתי קיבלתי בע"פ בכנס במדריד כשבועיים מאוחר יותר. הכנס היה על השקת ספר חדש, אוסף של מאמרים שנאמרו בקונגרס בעיר טולדו. בהשקת הספר נכחו כל המי והמי של הפדרציה אך בין כל השיחות המעניינות יצא לי לדבר עם יצחק קירוב, ראש הפדרציה, ונציג משרד הפנים הספרדי לענייני יהודים (אשר את שמו שכחתי). שניהם אמרו שהשיחות מתנהלות בחדרים סגורים ועדיין לא ניתן לדבר על הפרטים. נציג משרד הפנים הזכיר לי לגבי החוק הקיים מזה כמה שנים שאמנם הוא יותר בעייתי לתושבי חוץ ומהגרים אך לאלו אשר מתגוררים בספרד מזה מספר שנים, "לא תהיה שום בעיה" כך הוא אמר.

מאז, התכתבתי מספר פעמים עם הפדרציה (לשמחתי כל עניין האינטרנט מאוד מפותח אצלם ולכן הם עונים מהר מאוד). שאלותיי היו בעיקרן על תאריך יציאת החוק או אם ישנה התקדמות במשא ומתן ושאלות יותר פרטניות לגבי הוצאת אזרחות עם תנאי החוק הקיים. לגבי הראשונה, התשובה הייתה ברורה: אין תאריך, אף לא משוער; ולגבי השנייה, התשובות היו מהירות מדי ולא ברורות. לכן החלטתי לכתוב לממשלה. לאחר שביררתי איזה משרד ממשלתי מתעסק בדבר והיכן הוא מוחבא, החלטתי להמשיך לצעד הבא.

משרד הרשם האזרחי של העיר בה אני מתגורר, פמפלונה, היה היעד שאליו כיוונו אותי. משרד רחב ומודרני אשר בעיקר מטפל ברישום תינוקות חדשים, מהגרים וכל עניין הקשור לרישום האזרח או השוהה במדינה באופן חוקי. לא היה תור (גם שיש הם לא נוהגים להיות ארוכים בעיר הזו) והפקידה הייתה נחמדה ועוזרת. אם יש דבר שבגללו אני מוכן לעבור לאירופה לצמיתות, הוא בדיוק זה, כדי לא לראות יותר או להיות בנוכחותה של פקידה ממשלתית בישראל. כדי להתרחק מהמרמור שלה, מחוסר החשק המעליב, מהזלזול המוחלט לתפקיד, מהגעגועים לטלויזיה אשר ניכרים על פניה, הכול, למעט מתן שירות (אשר עליו היא מקבלת תשלום לא מבוטל עם תנאים, גם הם לא מבוטלים).

אך בחזרה לפקידה הנחמדה. היא לא ידעה פרטים לגבי העניין (לא מפתיע, שכן בפמפלונה אין יהודים), לא יותר מהעובדה שדבר כזה יכול להיות קיים. אך מיד היא כמה לשאול את הממונים וחזרה עם תשובות והסברים.

מכיוון שכרגע אני מתגורר בספרד עם תעודת סטודנט, הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לעשות הוא להגיש בקשה לתעודת תושב, בלעדיה אין שום יכולת להמשיך הלאה. הדבר שני הוא להיות לאחר שנתיים של מגורים בספרד ואחריו בסדר החשיבות, אף שגם בלעדיו לא ניתן יהיה להתחיל עם ההליך, הוא להיות רשום באחת הקהילות היהודיות כספרדי.

mapa_de_espana_r08מיד כתבתי מייל למשרד הפנים לשאלה לגבי תעודת תושבות, שם נאמר לי שבתור סטודנט אוכל להוציא תעודה זו רק לאחר שלוש שנים. אוקיי, דבר זה מכסה גם את התנאי של מחייה של שנתיים לפחות בספרד. הדבר השלישי, אשר כאמור היה רישום בקהילה היהודית עוד עלול להתברר כבעייתי ביותר שכן אין הרבה קהילות יהודיות בספרד, ודאי שלא בפמפלונה הצפונית. לפני יותר מ500 שנה, לפני הגירוש אמנם הייתה באיזור קהילה יהודית ענפה (בטודלה), אך מאז, למעט איזור בעיר אשר עדיין נקרא החודרייה, אין שום זכר ליהודי.

כיום, עם כ-40,000 יהודים בספרד, אין הרבה קהילות מסודרות, למעט הגדולות אשר נמצאות במדריד, ברצלונה ובקורדובה.

כתבתי לפדרציה עם השאלה של כיצד אני יכול להירשם כיהודי וכספרדי. הם ענו לי תשובה מבולבלת ובה נאמר שעליי להיות מוכר ע"י רב קהילה כיהודי וכספרדי. כמובן ששאלתי הבאה הייתה כיצד אני עושה זאת אם אין רב במרחק של פחות מ 6 שעות נסיעה וכיצד אני מוכיח לו שאני ספרדי. אך תשובה מאנה מלהגיע למפתני הוירטואלי.

אך אל דאגה, הרי כמו תמיד, ההמשך יבוא! ולבינתיים, אפרת נוימן שאלה אותי כמה שאלות בנושא בכתבה מסכמת על נושא הדרכונים הזרים.

joven judío

(אם אהבת את המידע בפוסט זה, את/ה יכול/ה לעשות לי טובה גדולה ולחלוק אותו עם חבריך, כמובן דרך הרשת החברתית)

מצאת את הכתבה מעניינת, ודאי תתעניין בכתבות הבאות:

+ אושר חוק מקדים לקבלת אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי
+ אזרחות ספרדית – התנאים, עו"ד מאיה וייס-טמיר
+ הודעה חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות
+ לא עוד ספרדי ללא ספרד, עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות
+ הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון שני

מודעות פרסומת

15 Responses to הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון

 1. יוסף שרון(פרנקו) הגיב:

  תודה לך על המאמצים הרבים שאתה עושה למען היהודים הספרדיים באשר הם שם,אננו מצפים להמשך בשורות טובות

 2. עדן הגיב:

  תודה רבה על המידע, מעריך מאוד את הדיווחים העדכניים ומקווה שלכולנו יהיו חדשות טובות בקרוב…
  בכל מקרה אשמח לשמוע ממך קצת על החיים בספרד, לקבל קצת את הטעם הספרדי… 🙂

  • S.I. Cohen הגיב:

   תודה רבה עדן (ויוסף שרון), העונג באמת כולו שלי. לאחר שנים של מעברים מפה לשם אני יודע היטב עד כמה לעתים עצה קטנה או ניסיון של מישהו אחר יכולים לעזור ולחסוך שעות של ניירת, מכתבים ובירוקטיה מיותרים. מבטיח להמשיך לעדכן ולספר הן על דיווחים על החוק החדש והן על החיים בספרד.

 3. רועי הגיב:

  אשמח לדעת כיצד ניתן ליצור קשר עם הפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד.
  תודה ושיהיה בהצלחה.. מחכה לשמוע את ההמשך 🙂

 4. אליענה הגיב:

  שלום, האם ידוע לכם אילו מסמכים צריכים להביא לצורך הוכחה שאתה צאצא של מגורשי ספרד ובאיזה שפה הם צריכים להיות ?

 5. […] שם משפחתי ועיר מוצאה). כתבתי על הניסיון הראשון בפוסט הזה. כעת הגיע הזמן לשתף את ההתקדמות […]

 6. […] חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

 7. […] עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

 8. […] חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

 9. […] עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

 10. […] חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

 11. […] עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

 12. […] חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות + הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון + הוצאת אזרחות ספרדית, […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: