בין עבר להווה במחשבה על עתיד

אנו נוהגים לחשוב שאנו טובים יותר היום מאיך שחיו פעם. אני לא מדבר על אנשי המערות כמובן, בפוסט זה אתרכז במאה ה-17, היסטוריה יחסית מודרנית. ובכל זאת, מודרנית או לא, בשיחה על השינויים, ההישגים, החוקים וכמובן על מדע ומחשבה, נראה שהאדם של המאה ה-21 הוא מחושב יותר, נכון יותר וכמובן, עם יותר ידע לפתור בעיות וסכסוכים. אחרי הכול, למה כל כך הרבה נערים ונערות מתבגרים גודשים את אולמות ההרצאות האוניברסיטאיים במגוון רב של תחומי לימוד וחשיבה. בין לימודי פוליטיקה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה חברתית, אנו מרבים בתזות, עבודות, מבחנים וסיכומים.

ובכל זאת, בין כל המדע והקדמה ישנם כמה דברים אשר לעולם לא ישתנו, ביניהם הצדקותיו של האדם.

“Si se tuviera la seguridad de que con la guerra se acabaría con los rebeldes, yo sería el primero en aconsejarla; pero tengo el convencimiento de que con ella sólo se conseguirá aumentar su poderío y disminuir las posibilidades españolas de reducirlos un día a la obediencia, sobre todo en las actuales circunstancias en que pueden contar con la ayuda de los ingleses a causa del asunto del palatinado y la tendrán seguramente de los franceses por el pleito de la Valtelina. Así que la prórroga de la tregua permitirá al menos que las cosas continúen como hasta ahora y que Vuestra Majestad pueda servir de cualesquiera coyunturas surgidas más adelante.” (Siri, El Conde Duque de Olivares, p.200)

לאלו אשר מתקשים עם הספרדית, הפוליטיקאי/סופר המצוטט לעיל כותב לגבי חוסר התועלת שבמלחמה. כיצד לחימה במורדים בשטח אשר אנשיו המקומיים הם לא חלק מעמך רק יגרום לעוד מלחמה ולחימה בלתי פוסקת. הוא כותב שאילו והמלחמה הייתה יכולה לפתור את הבעיה בשליטה על שטח בעל זהות שונה משלך, הוא היה הראשון להמליץ עליה, אך כל הכסף, האנשים והמאמצים המבוזבזים הופכים אותה ללא כדאית.

הציטוט הוא חלק מספר שכתב ויטוריו סירי על הפוליטיקה של הספרדים במחצית הראשונה של המאה ה-17. זו כמובן לא הפעם הראשונה שדבר זה נאמר אך בתקופה זו, שבה המלחמות הרבות ומוטטו, יותר מפעם אחת, כלכלית ומדינית את ספרד, כל קול כזה היה צריך להישמע ביותר תרועה.

טיציאנו, אלגוריה של הזמן

טיציאנו, אלגוריה של הזמן

לא אכנס להסבר אלמים של ההשוואה, היא נראת לי דיי ברורה אך בהחלט אשתמש בה כדי לנסות להעלות איזה סימן שאלה. מזה מספר שנים שאני חוקר תופעות פוליטיות, כלכליות וגזעניות בהיסטוריה האירופאית של תקופת הרנסנס ואני עדיין מתרשם מהדמיון הרב בתופעות החברתיות, מדיניות ואנושיות. אז אמנם, פעם הם לא נסעו במרצדס או לא טסו לופטאנזה ואפילו לא היה להם סמרטפון (כן, הם הצליחו לחיות בלעדי זה) ובכל זאת העשייה, המצוקה, המחשבה והרצון (או דחף) לטיפול ב"בעיות" כאילו ולא השתנה. שוב ושוב, אני מנסה למצוא את הנקודה שבה אנו שונים, אז אני מביט על חוקים שוויוניים ועל דמוקרטיה ושחרור העבדים, על העובדה שהמאה ה-20 היא המאה עם אחוז הרוגי המלחמות הקטן ביותר מאז שהחלה הספירה, וחושב אולי כן השתנו הדברים. אך אז שוב מכתיר את עצמו עוד דיקטטור ושוב העם זועק בחוסר הסכמה ונראה שהכול פשוט קיים במעגליות מסוימת. הרי גם לפני אלפיים שנה הייתה סוג של דמוקרטיה (יוון העתיקה) וגם לפני 1400 שנה היו חוקים אשר גוננו על המיעוטים (תחת השלטון המורי בפנינסולה האיברית).

בספרי החדש באנגלית אשר בו אני מרחיב על הפרספקטיבות שונות תחתן אנו חיים, בין הכללית שהיא הבסיס לקיומנו לבין הפרטית שהיא השינוי הפרטני, אנו פשוט נעים מאחת לשנייה במחשבה שאנו בקדמה, בין טכנולוגיה לפסיכולוגיה, אנו טובים וחכמים יותר. אני קורא לסוג זה של התקדמות בציר אבולוציוני הספירגל, הרי היא ספירלה אשר כל הזמן מתרחבת אך באותו הזמן היא מורכבת במעגלים החוזרים על עצמם. כך, בזמן שאנו חוזרים על עצמנו שוב ושוב ישנה התקדמות מסוימת אשר משאירה אותנו בתנועה מתמדת. הרי כל תלמיד ביולוגיה יודע שגוף עצל אשר חדל לנוע עלול לגרום לרקבון ומוות.

ובכן, גם אותו רוזן דוכס ידוע אשר היה כראש ממשלה לאימפריה הספרדית החזקה (כן, בעבר היא הייתה מהאימפריות החזקות בעולם), גם הוא חשב שרק אם יצליח לגרום להם להבין שתחת שליטתו יהיה להם טוב יותר, שהקתוליות טובה יותר מהאמונה הפרוטסטנטית שלהם, אז הם יפסיקו להתנגד ויכנסו תחת כנפי האימפריה. אך לצערו הוא רוקן את תיבות אוצר המדינה לשווא, עשרות אלפים מעמו נהרגו ואותה אימפריה איבדה לעד את תהילתה, כל זאת תחת הרבה סיסמאות מרהיבות אך התעלמות מוחלטת מאותו הנשק החזק ביקום, הזהות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: