חמישה דברים שכל עם, לאום ודת חושבים ובטוחים שרק בביתם הם קורים

מחשבה קצרה לכבוד השנה האזרחית החדשה. לפני הנקודות עצמן, אני רק רוצה להדגיש שכמובן שישנן יותר מחמש אך לעת עתה אתרכז בחמשת הדברים הבאים אשר, לפי דעתי, נותנים בסיס טוב לבחירת הזהות שלנו. כמו-כן, חשוב להדגיש שלדברים הבאים אין זמן, לאום או דת. אני לא מדבר על ימינו ולא על עברנו אלא אלו אמיתות אשר חוזרות על עצמן בכל תקופה שאני חוקר. היום, לדוגמה, מחקרי מתרכז במאה ה-17 היכן ששוב אני קורא ולומד על אותן המחשבות, האמונות והבטחונות שאנו חווים וקוראים כל יום מסביבנו. ומי אמר שאנו לומדים מעברנו. ככל הנראה, ישנם דברים אשר הם גדולים מחילופי הדורות, מטכנולוגיה, ואף מעצמנו. ישנם דברים אשר נמצאים במהותנו כאדם, כחי וכקיים (ולפחות על קיומי, כפי שאמר אגוסטינוס (הרבה לפני דקארט), אין עוררין).

 questionmark

ובכן, חמשת הדברים להיום הינם:

1        הצורך לשייך לשבט שלנו שמות של המוחות הגדולים של ההיסטוריה.

מי יכול להכחיש שאין בליבו גאווה לאותו עם נבחר כאשר הוא שומע על יהודי כזה או אחר אשר זכה בפרס נובל, אשר המציא את אחת מהמצאות המאה, ואף אשר שיחקה באחרון סרטי הוליווד שובר הקופות.

ללא הסברים מפורטים מפסיכולוגיה אבולוציונית על הצורך הזה בבני האדם כולנו חווים את אותו הרגש כאשר מישהו אשר אני מזהה כבן שבטי מאותה בריכת הגנים מצליח בדבר חשוב. אז, באופן אוטומטי, אני מדגיש את השייכות ומתרכז במשותף בינינו וכמובן להפך, אילו מישהו קרוב אליי עושה דבר טיפשי, אני ארחיק את זהותי ממנו כמה שיותר (כמה מאיתנו ילכו בגאווה ברחובות אירופה המערבית לבושים בחולצת אני אוהב את ליברמן).

שטיבל247

אז כן, זה קורה בכל שבט ובכל עם. בנוסף, ההשתייכות יכולה להעשות בהתאם לצורך, כלומר, אילו האדם יהודי אך לא מאותו הלאום, אדגיש את היהדות ואילו הוא כן מאותו לאום, אדגיש קודם את הלאום.

בספרד, במהלך סוף ימי הביניים היו כמה סופרים חשובים ואנשי דת אשר שייכו את אריסטו לנצרות. אחד מהמשוררים החשובים, חואן דה מנה, אף שייך אותו לעיר הולדתו, קורדובה, אשר נמצאת בדרום ספרד. המשעשע הוא שדבר זה קורה גם היום. למעשה, לפני כשנה הייתי בכנס על פילוסופיה ובו אחת המרצות אמרה שאריסטו היה נוצרי ללא ידיעתו.

2        הממשלה היא גרעין כל הרוע וחוסר השוויון.

לגבי שחיתות ונפוטיזם… אז כן, כל מה שאנו קוראים היום בעיתונות קרה, קורה וימשיך לקרות בכל דור ודור ובכל זמן ומדינה. וכן, ישראל היא לא היחידה וגם בשבט של 150 איש שבו המסחר היחידי יהיה באננס ועגבניה עדיין יהיו זקני השבט, אלו אשר ינהלו את העניינים ומדי פעם יהיה אחד או שניים אשר ישכנעו את עצמם שמגיע להם תמורה גדולה יותר מאננס אחד לשבוע ואם אף אחד לא ידע על זה… ובכן, זה לא יהיה נורא (לגבי הסיבות ותירוצים שאנו אומרים לעצמנו, קראו את הבלוג של דן אריאלי). זה טבעי, בואו לא נתמם, הרי גם את ואתה, אילו תדרשו למצוא עובד חדש ויהיו לפניכם שני קורות חיים, אחד של האחיין והשני של איזה אלמוני, ולמרות שאותו אלמוני הוא מעט יותר טוב מהאחיין (אשר לא לגמרי בטלן, אך…), את מי ניקח לעבודה? (אם בכל זאת אתה מכריח את עצמך כרגע לומר את האלמוני כי הוא יעיל יותר, היזכר בפעם האחרונה שזה קרה לך ונסה שנית).

חוסר השוויון היה בעבר גרוע הרבה יותר מהיום. אך זה לא משנה, כי אולי בעתיד הוא יחזור להיות גרוע. שוב, ללא הרחבה להסברים של פסיכולוגיה חברתית ולמה זה קורה, רק אומר שאחרי הכול הטבע הוא מעל לכל מה שאנו חושבים כהגיון.

3        הצורך בלהתלונן.

כל עם בטוח שהוא מהמתלוננים הגדולים ביותר. בכל ספר, בכל מחקר היסטורי וכאשר התחלתי להסתובב בעולם גם מחוויות אישיות, כולם חושבים שאצלם מתלוננים הכי הרבה.

הצהרה זו, כמובן תהיה לאחר השמעת תלונה או שמיעת חדשות מקומיות. שכן אילו אשוחח עם אותו האדם על הנושא אך לאחר שיחה מקדימה על תרבויות שונות ומדינות רחוקות, אז, ישנו סיכוי טוב שהדעות הקדומות שאנו חווים בסרטים ובטיולים יכנסו לפרופורציה אחרת ואז איזה עם אחר (הצרפתים כמובן) יהיה מתלונן רם נעלה.

 frençais en greve

4        הפחד מלחשוב שפעם לא העם שלנו, לא תרבות שלנו ולא הדת שלנו התקיימו.

חלק מהקיום שלנו הוא לקחת כמובן מאליו דברים מסוימים, לבנות את עולמנו סביבם ושם להרגיש בטוחים. ניתן למשל את זה לבניית בית, אנו מוצאים מקום טוב, אדמה חזקה במיקום ליד מים וחלקה בה נגדל אוכל טעים, בד"כ זה יהיה בוואדי או במישור כך שמסבבנו יגנו עלינו הרים או מרחב אינסופי (בשני המקרים נמצא סיבה טובה למה לא לעבור את הרכס הבא או לא להמשיך אל אופק לא נודע). אח"כ נבנה לפי שיטות ידועות מראש כטובות ומבוססות את ביתנו, הבית שישמש אותנו במשך שנים (אולי אפילו עד יום מותנו). ילדנו יגדלו באותו בית בין אותם הקירות וכך הלאה מדור לדור.

שום עם לא ירצה לחשוב שפעם היה מישהו או מישהוים אשר עשו שינוי בחייהם והם אלו אשר גרמו לשינוי אשר השפיע עלינו גם מאות ואולי אלפי שנים אחרי. והמישהו הזה היה אדם כשכן מהבית ממול הרחוב או פוליטיקאי שהיום נראה אותו כמושחת. מהסיבה הזו, בד"כ אלו אשר היו האנשים אשר שברו את המוסכמות והחליטו על שינוי הוכתרו ע"י ההיסטוריה כאנשי על (נביאים ואף אלים בתרבויות מסוימות).

כאשר אתה מתחיל לדבר על נושא זה עם כל אדם בכל תרבות שהיא, מיד איש השיח שלך יכנס למגננה ויראה זו כהתקפה על מוסכמות הבית שהוא בנה כל השנים בבטחה. ולא ניתן לאף אחד לערער את יסודות ביתנו החזקים.

5        פעם היה מוסר גבוה יותר, שוויון טוב יותר ואנשים היו בעלי ערכים גבוהים יותר.

מכל חמשת הנקודות, זוהי אולי הנשמעת יותר והמספקת תירוץ גדול יותר לומר את שאר הנקודות. קל מאוד לשכוח שבמשך אלפי שנה בזמני המלחמות, דם החיילים, תושבים ועוברי אורח תמימים כיסה שדות מרעה, החליף לימים ארוכים את הכחול של הים בכתמים של אדום אשר נשטפו לחופים. רק כאשר מזכירים לנו את האלימות, או בזמן שאנו צופים בסרט היסטורי אנו נזכרים שוב בעובדה חשובה זו. ובכל זאת, משום מה, בכל שיחה על ערכים, בכל ויכוח על אלימות של היום, תמיד עולה לה אותה ההשוואה עם הערכים של אבותינו לעומת הניצול, החוסר אכפתיות של האנשים של ימינו, של הנוער, של הנשים והגברים חסרי המוסר.

כן, זהו אחד המיתוסים החוזרים ונשנים בכל תקופה ובכל עם. ולמרות שחוקרים חשובים (ומציאותיים) מוכיחים שוב ושוב נתונים המראים דוגמאות כגון המאה ה-20 בתור המאה עם מספר הרוגי המלחמות הנמוך ביותר מאז שהחלו רישומים לפני כ-3500 שנה, עדיין בויכוחים על החברה בימינו, על וול סטריט, או על שחיתות הבנקאים, ועל היטלרים למיניהם, אנו מדגישים את העבר הערכי וההווה הביזיוני.

עד כאן להפעם, אמנם התחלתי לכתוב את הפוסט במחשבה על המאה ה-17 בספרד אך לא יכולתי להימנע מלנסות ולהבין דברים בהווה. אחרי הכול, למה יש לנו עבר אם לא כדי להיזכר לרגע שאולי דברים שאנו עושים הם לא כה חדשים תחת השמש, ואם נתעלם מהם, נמשיך לחזור ולחזור על אותן הטעויו… מחשבות.

שנת 2013 נפלאה ורעננה!

new year images

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: