לא עוד ספרדי ללא ספרד, עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות

מכיוון שהפוסט שפרסמתי לפני כשבועיים עורר עניין ושאלות מקוראים רבים החלטתי שבמקום (או בנוסף) לענות לשאלות הרבות אעדכן עם מעט מידע אשר תרגמתי חלקית מהכתבה של סוכנות הידיעות EFE בנוסף למסקנות השיחה שהייתה לי שבוע שעבר עם יצחק קירוב, ראש הפדרציה של הקהילות היהודיות, ושליח משרד החוץ הספרדי לענייני יהודים[1].

ובכן, אזכור קל: ביום ה-22 לחודש נובמבר 2012, ממשלת ספרד הודיעה על זירוז השיחות בעניין נתינת אזרחות ספרדית לכל אנשי הקהילה הספרדית ברחבי העולם. ההודעה אמרה בפירוש שכל ספרדי (Sefardí), צאצא של אותם יהודים אשר גורשו מספרד ב-1492, יוכל לקבל באופן מיידי תושבות קבע ספרדית ולאחר מכן אזרחות. זאת, כל עוד הוא יוכל להוכיח את זהותו כצאצא ספרד לפי שם משפחה, שפה, תעודות לידה או קשר כלשהו עם תרבות ספרד והמנהגים הקשורים אליה.

למעשה, עוד משנת 1982 קיים סעיף חוקי המאפשר ליהודי ממוצא תרבות ספרד לבקש אזרחות, אך אותו הסעיף חייב במגורים של פחות שנתיים על אדמת הפנינסולה ואזרח ספרד החדש חייב לוותר על האזרחות הישראלית. לפי הצעת החוק החדשה (ראה מדריך) שהוצגה בבית ספרד במדריד ע"י שר המשפטים אלברטו רואיז גלרדון, ושר החוץ חוז'ה מנואל גרסייה מרגאיו, יוכל לקבל מיידית את אותה תעודת כניסה לחצי האי האיברי. בכדי להגיש בקשה לתעודת תושבות ארעית כל שצריך היום הוא להיות משויך לפדרציה של הקהילות היהודיות. אלו שיקבלו את האישורים הסופיים, יוכלו לקבל תעודות לבני זוגם ולילדיהם.

שבוע שעבר, לאחר טקס הוצאה לאור של מהדורה לספר העוסק בירושלים וטולדו, שוחחתי עם קירוב ונציג משרד החוץ על הנושא. הם ציינו שהחוק עדיין איננו תקף והמסמכים וההליכים הבירוקרטיים עדיין אינם ברורים. יחד עם זאת, כל  העניין בשיחות יומיומיות והכול יתברר, כך נאמר לי משניהם, בחודשים הקרובים. ככל הנראה מספיק יהיה להוכיח את מוצא המשפחה מאחד המקומות שבהם ידוע על קהילה יהודית ספרדית, אף אם היא הייתה ואיננה. כמו-כן, למיטב הבנתי את המצב, אני מאמין שהממשלה תתנה את האזרחות במעבר לספרד או לפחות בלקיחת חלק פעיל בחיים הספרדיים (אחרי הכול, שום דבר לא נעשה מטוב לב ורגשות אשם, כל צד והאינטרסים שלו). אך  כל זאת, כאמור, עדיין למשא ומתן המתרחש בין הממשלה לקהילות היהודיות בספרד.

יצחק קירוב נואם בטקס

יצחק קירוב נואם בטקס

כפי שציינתי בעמודה הקודמת, לפי הנתונים הנמצאים בידי משרד המשפטים, ישנם כ-250.000 דוברי לאדינו, למרות שהיום ישנו קושי מסוים לחשב את המספר הרב של הבקשות לאזרחות המתקבלות במשרד המשפטים. ומבחינה חברתית, היה זה שר החוץ אשר הזכיר את מדיניות חידוש הקשרים שמדינתו מגבשת מזה שנים עם מגורשי העבר, בין אם יהודים (1492) למוסלמים (גירוש המוסלמים היה בשלהי שנת 1609, מהלך שהיה הרסני ביותר לחקלאות הספרדית ותרם רבות למשבר שהיה באותם שנים).

ככל הנראה מדובר בעוד ניסיון להחזרת כל אותם הספרדים אשר חיים בגלות ומתגעגעים לארץ מולדתם ותרבותם. לפי דברי גלרדון, התכנית היא של מפגש מחודש ומופנית לכל אלו אשר "נמנעה מהם אזרחותם והם בנו מחדש דרך חיבתם את הספרד אשר למרות הכול לא איבדו והחל מהיום היא שלהם בדיוק כפי שהיא שלנו, לפי חוק." בטקס השתתפו נשיא הפדרציה של הקהילות היהודיות, יצחק קרוב, אשר הזכיר את אותם יהודים שגורשו מספרד של המאה ה-15 וצאצאיהם. היום, לאחר 520 שנים של נוסטלגיה וגעגועים לארץ אבותיהם, הם יזוכו באזרחות ספרדית "ולא משנה היכן הם נמצאים".

קירוב הוסיף והדגיש את רצונו הטוב של הממשל והודה למשרדי השרים על התחייבותם אשר "תגיע לשיאה עם דרך החוק המתאימה לה" ותיתן לאותם ספרדים יהודים להרגיש "ספרדיים לכל דבר" לפי חוק ועשייה. "בדיוק כפי שיום ה-31 במרץ 1492, -נאמר בכתבה-   תאריך צו הגירוש של יהודי קסטילייה ואראגון, היה יום של חישכון ואפילה, כך האפשרות החוקית של החזרה תגרום שיום זה "יעבור גם הוא להיסטוריה כיום של שמיים בהירים וכחולים עם אור חזק לספרד".

עם עזיבתם של תושבי ספרד לארצות הצפוניות, בייחוד גרמניה, אנגליה וארצות הברית בחיפוש אחר עבודה מתפרסמות לפחות אחת לשבוע כתבות על חומרת המצב בין אם הפחד בגרמניה לשינויים החברתיים לבין הפחד בספרד לאיבוד מכוח עבודה טוב אשר אמור להניע חזרה את הכלכלה העייפה והחששנית. התזמון של ההצהרה הזו הוא ככל הנראה קשור בניסיונות של הממשל לגרום להחזרת היציבות ע"י הקלות מתואמות ומכוונות לקהל יעד מסוים בקבלת אזרחות או לפחות תושבות קבע. בספרד לא חסרה הגירה, מידי יום אלפי מהגרים חוקיים ולא חוקיים מנסים להיכנס דרך הערים בשליטתה במרוקו או דרך האיים הקנאריים, חלקם אכן מצליחים אך רובם נשארים בגדרות במשך שבועות. אך, כפי הנראה, לא זו סוג ההגירה אשר הנשיא הספרדי מריאנו רחואי מנסה לעודד.

אני רוצה לסיים את העמודה בציון תגובה לכתבה של בני ציפר שפורסמה לאחרונה בהארץ (ותודה למלכה איזבלה על הדרכון האירופי). בד"כ, אני משועשע מהציניות של ציפר אך לא כך הרגשתי מקריאת כתבתו. הבעיה היא (כפי שקורה לעתים קרובות) שאנשים כותבים על דברים שאין הם מבינים בהם דבר וחצי דבר. בני ציפר הוא ישראלי ציני וספקן אשר יכול להאיר את עיננו לגבי דברים הנאמרים ומתרחשים בארץ, אך ברגע שהוא מנסה לומר דעותיו על ארצות כמו ספרד, הוא חייב להבין שזה מקום לבלוג דעות ולא לכתבה בהארץ  אשר יכולה להשפיע על דעתם של רבים. בהשמצותיו, ישנן יותר שמועות ורגשות אשר מועברות כאמיתות, כמו גם השלכות על ישראלים דברים שנכונים לכל אדם בעולם (חלומות על עבר מפואר) ואילו הוא היה יוצא מהבועה הקטנה שלו אולי הוא היה פחות ציני ויותר עיתונאי. כל זאת אני אומר לא כדי להשמיץ אלא כדי שכל אלו אשר קראו את כתבתו על העניין שלא יתרגשו מדבריו, הרי כפי שאנו כבר יודעים היום, אין להאמין לכל מה שכותבים בעיתונים.

ובכן, לכל אלו אשר התעניינו ושאלו אלו מסמכים להמציא כבר מחר כדי לרוץ לשגרירות ספרד, המתינו לבינתיים בסבלנות ואני מבטיח שכפי שבלוג זה היה הראשון לפרסם את הידיעה כך הוא גם יהיה הראשון לעדכן. ועד שנדע יותר פרטים תוכלו לקרוא בספרי על התרבות הספרדית ולמעשה, אלו שיש להם עניין בהוצאת האזרחות ישמחו לקרוא בו פרטים שיעזרו לכם לקשר עם ההיסטוריה המשפחתית שלכם. את אותם פרטים אתם כמובן יכולים להביא לפני הפדרציה ובכך להגדיל את הסיכוים להיכנס לרשימת המועמדים לקבלת האזרחות.

אני תמיד שמח לענות לשאלות אך עזרה נוספת מובטחת (בעיקר לאלו אשר מתקשים בספרדית) לכל מי שימצא עם הספר 'סטרפאדו' בידיו. ספר של קריאה מהנה ולמידה על התקופה של גירוש היהודים (לחץ כאן לתקציר וכאן להזמנה).

strappado

(וכמובן, אם אהבת את המידע בפוסט זה, את/ה יכול/ה לעשות לי טובה גדולה ולחלוק אותו עם חבריך, כמובן דרך הרשת החברתית)

מצאת את הכתבה מעניינת, ודאי תתעניין בכתבות הבאות:

+ המדריך למבקש האזרחות הספרדית
+ אושר חוק מקדים לקבלת אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי
+ אזרחות ספרדית – התנאים, עו"ד מאיה וייס-טמיר
+ הודעה חשובה: כל הספרדים נא להתיצב חזרה בספרד לקבלת אזרחות
+ הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון ראשון
+ הוצאת אזרחות ספרדית, ניסיון שני


[1] כן, זה קיים והוא אדם נחמד מאוד אשר פועל בשיתוף אנשי הקהילה לשיפור תדמית היהודים בספרד… נכון, הרבה עבודה לפניו.

מודעות פרסומת

68 Responses to לא עוד ספרדי ללא ספרד, עדכון בנושא קבלת האזרחות הספרדית לקהילות היהודיות

 1. ענת סינואני הגיב:

  לפי כתבתך הקודמת צריך להרשם באתר הפדרציה… האם תוכל לשלוח קישור?
  סבי עלה ממרוקו (ומאז נפטר.. אנחנו יודעים שהוא התחתן לפי חוקי ספרד ושם משפחתו היה אל חדד)
  תודה. ענת

  • Shai הגיב:

   שלום ענת,
   לפי השיחה האחרונה שלי עם הפדרציה, הם עדיין לא מטפלים בעינייני החוק החדש שאמור לצאת בקרוב.
   אך כמובן כולם מוזמנים לאתר, בבקשה הקישור:
   http://www.fcje.org/
   בהצלחה והמשך שבוע טוב,

 2. מנדי הגיב:

  המשפחה שלי ממרוקו והבנתי שרובם ברחו מספרד למרוקו שם משפחתי הוא פרץ מקורו מספרד לפני הגרוש מה עליי לעשות כדי לברר את זה .תודה

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום מנדי,
   ובכן, כיום קשה באמת לדעת מי מיהודי מרוקו הוא יוצא ספרד ומי מהיהודים אשר הגיעו לשם בתור סוחרים בימי הרומאים. לפי מיטב הבנתי, בפדרציה היהודית במדריד מעוניינים להחשיב את כל יהודי מרוקו, אלג'יר, טוניס וכו' כפוטנציאל למגורשי ספרד. הם מעריכים כי יחד עם הקהילות ביוון, טורקיה, בולגריה וכל קהילות דוברי הלאדינו באותן ארצות מספרד הזכאים יגיע לכ-250,000 איש.
   לעת עתה יש להמתין ולראות אילו תעודות נצטרך להציג כדי להיות מועמדים.
   אעדכן ברגע שאדע יותר.
   תודה ובהצלחה

   • משה בן טולילה הגיב:

    שלום
    משפחת אבי ז"ל בן טולילה גרו בעיר טטוואן במרקו ולפי מקורם מעירה בשם טולילה בספרד שגורשו פו בישראל שבט גדול שם משפחה על כל ענפיה רוב ההורים שעלו ב1950 רובם נפטרו לנו לבנים יש זכות? מה עלנו לעשות?

   • S.I. Cohen הגיב:

    שלום רב,
    לעת עתה, אין יותר מדי לעשות למעט המתנה למידע חדש על המסמכים שידרשו להוצאת האזרחות.

 3. בועז הגיב:

  שלום,
  שני הורי נולדו באיסטנבול (למשפחות שהיו בתורכיה במשך דורות) ועלו עם הוריהם בשנות ה 60.
  הם דוברי לאדינו ותורכית.
  הם זה מספיק לצורכי הוצאת האזרחות? איזה מסמכים עוד נדרש להביא?

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום בועז,
   אם הם דוברי לאדינו, זה אמור להספיק. לגבי חובת ההוכחה, זאת נידע לאחר שהחוק יצא. לעת עתה מדובר בהכרה ע"י אחד מרבי הקהילות בספרד המוסמך לכך.
   תודה וסופ"ש נפלא

 4. ענבל הגיב:

  שלום,
  אבי נולד באיסטנבול ועלה עם הוריו בשנות ה-60.
  הוא דובר לדינו, אם יאשרו לו את האזרחות זה מספיק ע"מ שגם אני אקבל?

  תודה מראש.

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום ענבל,
   מכיוון שהחוק עדיין לא יצא, לא ניתן לדעת כרגע. השאלה הגדולה היום היא האם מבקשי האזרחות יהיו חייבים להתגורר בספרד ואם כן למשך כמה זמן. אני מניח שברגע שאב יקבל את האזרחות גם ילדיו יוכלו לקבלה שכן האפשרות הזו קיימת גם כיום.
   בינתיים השאלה הגדולה היא מה יהיו התנאים המספיקים לקבלה. חלק מהסיבה של הממשלה לדיון על חוק כזה היא לעודד הגירה חיובית של אנשים בעלי השכלה אשר יעזרו בצמיחה מחודשת של הכלכלה הרעועה.
   אמשיך לעדכן בפייסבוק ובבלוג.
   תודה וחג שמח

 5. עדן הגיב:

  שלום,
  סבתי עלתה מאיסטנבול והיא דוברת לאדינו. שם משפחתה היה לוי. האם עובדות אלו יכולות להספיק על מנת לקבל את האזרחות?
  בנוסף, האם יש כבר צפי מתי ייצא החוק המלא וההוראות המפורטות בנוגע להשבת האזרחות?
  אם לא, האם בכל זאת ניתן להתחיל את התהליך ע"י יצירת קשר עם הפדרציה של קהילות ספרד?
  מתנצל על השאלות הרבות, אך זה דברים שלא היו מובנים לי גם לאחר חיפוש רב באינטרנט..
  תודה מראש.

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום עדן,
   יצחק קרוב אמר לי שהם מנסים להגיע לפשרה עם הממשלה שכן, מספיק יהיה להוכיח שמשפחתך דוברת לאדינו והיא מאחת הקהילות הידועות אשר אליהן הגיעו המגורשים. אך כרגע זה עדיין בגדר רצון שכן הם עדיין לא הגיעו להסכם ולחקיקה. לגבי שאלתך השנייה, עדיין לא שמעתי על צפי בתאריך הוצאת החוק. אתה כמובן מוזמן להתחיל בתהליך אך זה אומר לעבור להתגורר בספרד לפחות לשנתיים, להירשם באחת הקהילות כיהודי ממוצא ספרדי והלתחיל בהליכי הבירוקרטיה. אם אתה מתגורר בארץ, זה כמובן עדיין לא רלוונטי.
   אם יש לך שאלות נוספות, אתה מוזמן לכתוב לי.
   חג שמח

   • עדן הגיב:

    תודה רבה לך על התגובה האישית והמהירה!
    אך, האם בכל זאת ידוע מה הגורם שכרגע מעכב את כל העניין? האם מדובר בממשלת ישראל שלא מעוניינת שיהגרו ממנה?
    ולמרות הפרסום בעיתונות הספרדית, באמת מתכוונים להוציא חוק כזה בכל מקרה או שייתכן מצב שיבטלו את הוצאתו?
    שוב, מתנצל על השאלות הרבות 🙂

   • S.I. Cohen הגיב:

    שלום עדן,
    קודם כל, אין צורך להתנצל, אני שמח לענות אם אוכל.
    לגבי העיקוב, אני לא חושב שלישראל יש יד בדבר, ואני מקווה שספרד אכן מתכוונת ברצינות להוצאת החוק. יחד עם זאת, עדיין לא הייתי ממהר להכנס לענייני בירוקרטיה מעייפים.
    בהצלחה

 6. נחמני הגיב:

  שלום רב,
  אשמח לקבל עדכון בנוגע לאזרחות ספרדית למגורשי ספרד…
  האם יש חדש?באתר של הפדרציה לא רשום דבר בעניין הזה…

  יום טוב.

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום רב,
   עדיין לא ידוע לי על התפתחויות וחידושים בנוגע לחוק החדש.
   אתה מוזמן (וכמובן כל הקוראים המעוניינים) להרשם לעדכונים בבלוג או להצטרף כחבר בפייסבוק היכן שאעדכן על כל שינוי בנושא.
   תודה ויום טוב

 7. בועז הגיב:

  תודה רבה על התשובה.
  איך ניתן ליצור קשר עם רב קהילה כזה?

  • S.I. Cohen הגיב:

   אין בעד מה.
   לפי הידוע לי יש ליצור קשר עם אחת הקהילות ולדבר ישירות עם הרב. אני לא יודע אם לשם כך יש לחיות באזור בה נמצאת הקהילה (מדריד, קורדובה הן הקהילות הגדולות). לשם כך יש לשאול ישירות את הרב.

 8. רותם הגיב:

  שלום, רציתי לדעת מה השלבים להכרה כצאצאי גירוש ספרד בפדרציית הקהילות היהודיות בספרד ואיזה מסמכים יש להם, האם שפת הלאדינו היא תנאי מחייב לעמידה בתנאים, כיוון שמשפחתי גורשה מספרד והייתה חלק מקהילת לה גרנה בתוניס ובזמן השלטון הצרפתי הם דיברו אך ורק צרפתית.

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום רותם,
   לצערי עדיין אין חדש לגבי החוק ואני לא מאמין שאתה שואל לגבי החוק הישן ולכן לא נותר אלא להמתין לעדכונים. אני אעלה פוסט בנושא ברגע שאשמע על משהו חדש.
   לגבי שאלתך, אני לא מקור מוסמך אך אם אתה שואל לדעתי אוכל לומר שאני לא חושב שיש צורך לדעת את שפת הלאדינו.

 9. גיל הגיב:

  שלום,
  המשפחה של אביה של אישתי היו ממגורשי ספרד, אך אישתי לא בקשר עם הוריה. איך לדעתך ניתן יהיה להוכיח את הקשר הספרדי שלה?

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום גיל,
   השאלה היא האם להוריה יש את המסמכים המתאימים ממקום מוצאם. צריך לראות האם תעודת הלידה של אישתך תספיק אך כמובן כל מקרה בפני עצמו. ברגע שיצא החוק ויהיה אפשרי להתחיל את התהליך תוכל לברר עם עורכי הדין המעורבים בנושא.
   בהצלחה

 10. yosef elnekave הגיב:

  משפחתי היא ממגורשי ספרד ויש על כך מובאות בספרים שהודפסו ע"פ כתבי יד של חלק מאבות המשפחה שאחד ממובאות אלה מספר על הריגת בן משפחתי ע"י האינקוויזיציה כשספר תורה בידו (עם בן הרא"ש שידוע ממגוריו בספרד ובחיבוריו) יש ברשותינו אילן יוחסין מגירוש ספרד הנפסק במשך הדורות ממש קצת אך שם המשפחה נשאר

  • S.I. Cohen הגיב:

   יוסף שלום,
   כל הכבוד על המחקר של אילן היוחסין. מרשים ביותר. אם אתה מעוניין, אשמח לכתוב פוסט עליך ועל משפחתך. לדוגמה כיצד חקרתם את הנושא, מהם המסמכים הקדומים מימי הגירוש, הליך האינקוויזיציה שנעשה על בן משפחתך וכו'.

 11. רוזה הגיב:

  אם יש לי מידע שמשפחתי היא אכן ממגורשי ספרד ואני מעוניינת להתחיל בהליך הישן של להגר לספרד מה עליי לעשות?

  • S.I. Cohen הגיב:

   היי רוזה,
   ובכן, עליך להירשם אצל הפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד לאחר קבלת אישור מרב קהילה שאכן את יהודיה ממוצא ספרדי. בנוסף, עליך למצוא דרך להגיע לספרד עם ויזה זמנית (עבודה, סטודנט וכו'), להתגורר פה שנתיים, להוציא תעודת תושב ולהתחיל את התהליך לאזרחות. כל זאת כמובן כשאת מוכנה לוותר על האזרחות הישראלית.
   בהצלחה

 12. רונן בן סניור הגיב:

  המשפחה של אבי ממגורשי ספרד ורק אבא שלי ואחותו עלו לארץ מתורכיה .
  אבי נפטר ואחותו בחיים , כיצד עלינו לפעול על מנת להוכיח את הקשר הספרדי של משפחתנו ?

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום רונן,
   עד שנדע יותר פרטים אתה יכול להכין בינתיים תעודות לידה של הוריך, מכתבים או התכבויות שונות שלהם בלאדינו (אם יש כמובן) וכל מסמך שיכול להוכיח את השתייכותם לקהילה היהודית בארץ מוצאם.
   בהצלחה

 13. איילת הגיב:

  מכרה שלי יוצאת יהדות טורקיה ודוברת לדינו. ממה שהבנתי היא קיבלה אזרחות ספרדית השנה ללא ויתור על הישראלית או מגורים בספרד. אחד השלבים שעברה היה ראיון בלדינו בשגרירות ספרד והיום כאמור בעלת דרכון ספרדי. יכול להיות שיש התפתחויות בפועל מבחינת היכולת לקבל אזרחות?!

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום איילת,
   תודה רבה על המידע. אמנם תיאורך נשמע לי טוב מדי מכדי להיות מציאות (לא שמעתי שיצא החוק ואף אם כן, עם הכרותי עם הבירוקרטיה הספרדית אני יכול לאמר בודאות שהם מהאיטיים ביותר באירופה) אך כמובן הכול יכול להיות. אבדוק את זה במהירות האפשרית ובתקווה שכל דברי חברתך יתבררו כנכונים.
   כל טוב

 14. עדנה הגיב:

  שלום , חמי יליד מליה שבספרד, מורסיאנו, והורי ילידי גאבס שבתוניסיה, מימון. האם לדעתך הם נמנים עם מגורשי ספרד ? האם יש דרך לבדוק זאת

  תודה רבה
  עדנה

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום עדנה,
   אין דרך לבדוק מי בדיוק היו המגורשים אך אם את מעוניינת באזרחות ספרדית המטלה היא להוכיח (שם משפחה מוכר, בני משפחה דוברי לאדינו, מוצא מאחת הקהילות המוכרות כספרדיות וכו').
   שי

 15. Moran shulhami הגיב:

  שלום רב,

  רציתי לדעת האם יש כבר תשובות לגבי אלו מסמכים יש להכין לטובת הוצאת דרכון ספרדי. סבי נולד וגדל בtire שבטורקיה, יש לי אפילו את הדרכון הטורקי שלו מלפני 100 שנה שהוצא באיזמיר 🙂 חשוב לציין שמשפחתי דוברת לדינו.

  תודה.

  • S.I. Cohen הגיב:

   הי מורן,
   אני לא בטוח לגבי תשובות אך ניתן לומר שודאות שהחוק עדיין לא בתוקף. הפדרציה ממתינה לחתימת הממשלה. לגבי המסמכים מדובר בתעודות לידה, כתובת נישואין של ההורים נושאי שמות משפחה ספרדיים ומכתבים בלאדינו.
   ברגע שהחוק יצא אודיע על כך בבלוג ובפייסבוק.
   כל טוב

 16. מור הגיב:

  שלום רב,
  יש לי כמה שאלות.

  שם המשפחה של סביי מצד אימי היה אבודראם (מופיע ברשימות) וכשהגיעו לארץ מלוב עוברת השם ל״אבינועם״.

  1.כיצד אוכל להמציא הוכחה לשינוי השם?
  2. איך ממשיכים מכאן בהליך לקבלת הדרכון?

  תודה.

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום מור,
   עניין האזרחות הוא לא עיסוקי ולכן לא אוכל לומר לך בודאות מה צריך לעשות. הייתי ממליץ לפנות לקהילות היהודיות בספרד. לגבי ההוכחה לשינוי השם אולי יש לך מכתבים ישנים עם החתימה עם השם המקורי, או רב הקהילה היכן שהם התגוררו וכו'. לגבי הליך קבלת האזרחות, תוכל להתחיל במעבר לספרד להיות תושב ולהצטרף לאחת הקהילות. אך אם לא דחוך לך מומלץ להמתין לצאת החוק החדש.
   כל טוב,

 17. שרון שמעון שוקרון הגיב:

  שלום רב,
  שמי שמעון שרון (שוקרון), נולדתי בספרד בעיר מליה, בשנת 1940, עד שנת 1947,השנה בה אבי גורש למרוקו.
  בגלל מצב זה שלטונות ספרד אפשרו לאימי לי ולאחותי שגם נולדה במליה, לצטרף לאבי במרוקו .
  שאלתי היא האם אני זכאי לקבל דרכון ספרדי ומה עלי לעשות בנדון.
  אודה על תשובתכם

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום רב שמעון שרון,
   לפי הידוע לי אין זכאות למי שאין בידו תושבות ספרדית ושאינו מתגורר כיום בספרד. תצטרך להמתין לצאת החוק החדש ולפנות לפדרציה של הקהילות היהודיות.
   כל טוב ובהצלחה

 18. מה קורה אם מצאתי עבודה ומגורים לגבי התקופה של עד שנתיים האם ישנן אילו שהן זכויות והטבות או שצריך להמתין שנתיים עד קבלת הדרכון?

 19. יוגב פינטו הגיב:

  שלום רב סבתי נולדה במרוקו היא דוברת ספרדית ותיבדל לחיים ארוכים האם גם אני זכאי כנכד לאזרחות וכמה זה עולה?
  תודה מראש

 20. שם טוב הגיב:

  שלום רב

  איך ניתן לקבל הכרה של הקהילה הספרדית?
  שם משפחה מופיע ברשימה המוכרת ע"י הממשלה הספרדית
  הנני דובר לאדינו
  איך ניתן להתקדם לקראת אזרחות ספרדית?

  תודה לכל מידע בנושא

 21. רז הגיב:

  משפחת ארמוזה לא מופיעה ברשימה, אך ידועה כמשפחה שמקורה בספרד.
  חיפשתי בכל צורת איות שיכולתי לחשוב עליה אך לא מצאתי.
  תודה על כל עזרה.

 22. שחף הגיב:

  מאת יוסי -שם משפחתנו מופיע Guetta ומשפחת Rubin מצד האב והאם הורי עלו מלוב בכלל איך הקהילה בלוב יכולה להוכיח את מוצאה ?

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום,
   לא הקהילות להוכיח את מוצאן (משימה קשה אם לא בלתי אפשרית). הרב הספרדי יחליט אם אותה קהילה נחשבת כספרדית או לא. קהילת לוב, אני מאמין, נחשבת כספרדית.

 23. meyouhas sa הגיב:

  איפה נעלמה משפחת מיוחס מכל הרשומות . משפחה שידועה בארץ כ ס"ט עשרות דורות ובעלת רקע ביישוב היהודי בירושלים בקרב הקהילה הספרדית

 24. נולד 1940 בספרד בעיר מליללה הורים שלי לא האם רשאי לקבל אזרחות בלי הגבלה וכמה זמן צריך להמתין תודה מראש

  • S.I. Cohen הגיב:

   שלום רב,
   לפי הבנתי בספרד הם טוענים שצריך לבוא ולהתגורר בספרד. אע"פ שכבר שמעתי שמועות לגבי ניסיונות מהארץ אך אני לא מודע לגורלם. כמו תמיד, עדיף לברר עם השגרירות.
   בהצלחה

 25. ארמוזה אראל הגיב:

  אני בן למשפחת ארמוזה משפחה הידועה כיוצאת טולדו )ראה גוגל אתרים בירושלים ושם המשפחה המדבר בעד עצמו. מדוע המשפחה אינה מופיעה ברשימות?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: